Mesken Köyü'ndeki Çamurlu Su Åžifa Kaynağı Olabilir

Mesken Köyü'ndeki Çamurlu Su Åžifa Kaynağı Olabilir

Mesken Köyü'ndeki Çamurlu Su Åžifa Kaynağı Olabilir

GEKA projesi kapsamında, Muğla Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Jeoloji Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Özgür Avşar Muğla ili ve ilçelerindeki tüm jeotermal kaynakların ve doğal mineralli suların envanterini çıkarma işlemine devam ediyor. İlçemize bağlı Mesken Köyü'ndeki doğa harikası çamurlu sudan da bu kapsamda numune alındı.

Geçtiğimiz ay Yatağan'a gelerek üç ay sürecek işe koyulan Yrd. Doç. Dr. Özgür Avşar, çalışmalarına hafta sonunda Mesken Köyü'nde devam etti.

Yrd. Doç. Dr. Özgür Avşar, muhabirimize yaptığı açıklamada; “bilindiği üzere, geçtiğimiz günlerde Muğla Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Mühendislik Fakültesi Salonu'nda, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar, GEKA Genel Sekreteri Mehmet Aydıner, Muğla Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Yılmaz ile projede çalışacak olan Yrd. Doç. Dr. Özgür Avşar, Prof. Dr. Fikret Kaçaroğlu, Doç. Dr. Gonca Kuşcu, Doç. Dr. Semih Gürsu ve Yrd. Doç. Dr. Bedri Kurtuluş katılımı ile bir protokol imzalanmıştı. Bu kapsamda yapılacak çalışma ile Muğla ili ve çevresinde jeotermal enerji kaynaklarının mineralli suların envanterini hazırlamak, bu kaynakların verimli, planlı ve düzenli kullanılması için verisel altyapı oluşturmak ve bu sayede Muğla'nın ekonomik gelişimine katkı sağlamak amaçlanıyor. Projeye GEKA tarafından 65 bin TL hibe desteği sağlanmış olan çalışmaları Yatağan'dan başlamıştık. Bu kapsamda hafta sonu Mesken Köyü Gökdere Mevkii değirmen önündeki çamurlu sudan da numune aldık. Suyun bulunduğu alan doğa harikası. Çok güzel manzarası olan bir yer. Aldığımız numuneleri hem kendimiz inceliyor, hem de Ankara Hacettepe Üniversitesi Hidroloji Laboratuarı'na gönderiyoruz” dedi.

Ekibe katkı sağlayan Araştırmacı-Yazar-Halk Bilimci Tarcan Oğuz da yaptığı açıklamada; “çok güzel bir çalışma oluyor, katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz. Yöremizdeki jeotermal enerji kaynaklarının mineralli suların envanterinin çıkarılması bunların en iyi şekilde değerlendirilmesi çok güzel bir çalışma” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95