Metan gazı faciasına Yatağan'dan bir kurban

Kuşadası’nda meydana gelen metan gazı faciasında hayatını kaybeden sayısı 3 kişiden ilaçlama amiri olarak görev yapan Veysel Turgut memleketi olan Yatağan’a bağlı Hisarardı köyünde toprağa verildi.

Metan gazı faciasına Yatağan'dan bir kurban
 Aslen Yatağanlı olup uzun yıllardan bu yana Kuşadası’nda ikamet eden ve Kuşadası Belediyesinde İlaçlama Amiri olarak görev yapan evli ve bir çocuk babası Veysel Turgut’un cenazesi geçtiğimiz Pazar günü Hisarardı köyünde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Turgut’un cenazesinde yakınları gözyaşı döküp ağıtlar yaktı.

Edinilen bilgiye göre olay Kuşadası Belediyesi Kanalizasyon, Altyapı ve Su İşletme Müdürlüğü (KASKİ)’ne bağlı Değirmendere Mahallesindeki Demirköprü mevkiinde bulunan derin deşarj hattında meydana gelmişti. Derin deşarj kuyusunda görevli altyapı çalışanı Osman Sarı rutin kontrol sırasında hattın kapağını açtığında metan gazından etkilenerek kuyuya düştü. Personelin kuyuya düştüğünü gören Altyapı Amiri Adnan Özkaya ve ilaçlama Amiri Veysel Turgut, Osman Sarı’ya yardım etmek için kuyuya indi. Gazdan etkilenerek zehirlenen her iki amir de kuyuya düşünce bu defa telsizle itfaiyeden yardım istendi. Olay yerine gelen itfaiye ekibinden Uğur Apaydın ve Hasan Armankaya da kuyuya girdi. Kuyuya giren bir daha çıkmayınca bu defa AKUT Kuşadası ekibi, zabıta ve polisler de bölgeye gelip çalışma başlattı. Yapılan kurtarma çalışmaları sonucu ilk önce kuyudan Osman Sarı isimli altyapı çalışanı ardından da altyapı amiri Adnan Özkaya ile itfaiye erleri Uğur Apaydın ve Hasan Harmankaya çıkarıldı. Olayda kuyudan en son çıkarılan Kuşadası Belediyesi İlaçlama Amiri Veysel Turgut hayatını kaybetmişti. Turgut’un cenazesi otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Yaralılar ise Kuşadası Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, tedavi altına alınmıştı. Ağır yaralılardan Osman Sarı Ege Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, Uğur Apaydın ise Söke Devlet Hastanesi’ne nakledildi. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Osman Sarı önceki gün saat 03.30, Uğur Apaydın saat 06.00 sıralarında hayatlarını kaybetti.

Diğer yaralı Altyapı Amiri Adnan Özkaya’nın tedavisi devam ederken, yaralı itfaiye erlerinden Hasan Harmankaya da taburcu edildi. Kaza sırasında kurtarma çalışmaları sırasında hafif şekilde yaralanan 3 itfaiye eri ve iki zabıta memuru da ayakta tedavi edildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2013, 19:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER