Metin Ergun, usta öğreticilerin sorununu Milli Eğitim Bakanı’na sordu

​​​​​​​İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, ülke düzeyinde sayıları 90 bin civarında olan, ama Mart 2020 tarihinden beri ücret alamayan Halk Eğitim Merkezleri’nde görevli Usta Öğreticilerin sorununu TMBB gündemine taşıdı. Ergun, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Metin Ergun, usta öğreticilerin sorununu Milli Eğitim Bakanı’na sordu

Ergun’un önergesi şöyle:

“Bakanlığınıza bağlı Halk Eğitim Merkezleri’nde kısmi zamanlı olarak istihdam edilen yaklaşık olarak 90.000 usta öğretici olduğu düşünülmektedir. Kovid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm kurumlar, 16 Mart 2020 tarihinde kapanmıştır. Bakanlık tarafından alınan kararla, sözleşmeli ve kadrolu öğretmenler idari izinli sayılmış, ancak ücretli öğretmenler ve usta öğreticiler, mevzuat gerekçe gösterilerek bu kapsamın dışında tutulmuştur. Ayrıca usta öğreticiler, yılda 11 aydan daha fazla çalışamadıkları için Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği’ne göre kıdem tazminatı hakkı elde edememektedirler. Bununla beraber, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen kendi alanlarındaki sorumluluklarını yerine getirmektedirler, ancak; devlet memurlarına verilen haklardan yararlanamamaktadırlar.

Bu bilgiler ışığında;

Asgari ücretin altında gelirleri olan usta öğreticilerin Kovid-19 salgını döneminde tüm ekonomik gelirleri ortadan kalkmış durumdadır. Usta öğreticiler için maddi bir destek sağlanacak mıdır?

Kovid-19 salgını sebebiyle yapılan, uzaktan eğitim düzenlemeleri Halk Eğitim Merkezleri’ni kapsamamış ve bundan dolayı usta öğreticiler işsiz kalmışlardır. Halk Eğitim Merkezleri uzaktan eğitime başlayacak mıdır? Eğer başlayacak ise ne zaman başlayacaktır?

Bakanlığınız tarafından, usta öğreticiler için kadro açılması konusunda bir çalışma var mıdır?

Bununla ilgili bir çalışma varsa, usta öğreticilerin haftalık ders saatleri ve ücretlerinde düzenleme yapılması planlanmakta mıdır?

Böyle bir çalışma varsa, usta öğreticin SGK primleri geçmiş tarihli olarak düzetilerek, özlük hakları iade edilecek midir?

Böyle bir çalışma varsa, usta öğreticilerin de işsizlik sigorta primine dâhil edilmeleri, işsiz kaldıklarında işsizlik maaşından ve kıdem tazminatı hakkından yararlanmaları sağlanacak mıdır?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68