MEZAT SEZONU AÇILDI

2013-2014 Güvercin Mezatı sezonu önceki gün düzenlenen ilk açılış mezatıyla start aldı. Yatağan Açık Pazaryeri’nde bulunan Mermerciler Kahvehanesi’nde düzenlenen Mezat açılışına Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık katılırken çok sayıda davetli de ilk kez gördükleri güvercin cinslerini tanıma fırsatı buldu.

MEZAT SEZONU AÇILDI
 Yaklaşık 132 ırk çeşidi bulunan güvercinler, mezatlarda 50 liradan 15 bin liraya kadar alıcı buluyor. Yatağanlı güvercin tutkunlarından Necati Karderin, öğretmenden iş adamına, diş hekiminden esnafa, spor kulübü başkanından memura kadar birçok meslek dalında güvercin meraklısının bulunduğunu ve bu nedenle Yatağan’da ki güvercin tutkunlarından gelen talep nedeniyle böyle bir çalışma yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Muğlalı mezatçı Sefa Çolakoğlu ise Suriye Halep kuşu olarak bilinen ve filo halinde uçan güvercin türlerinden olan Bağdadi, Karamusavet ve Bulgaristan ırkından Buhara cinsi kuşları ile mezata renk kattı. Çolakoğlu Karamusavet cinsi güvercin ırkının adedinin 1500-2000 TL arasında değeri olduğunu söyledi.

Önceki gün saat 21.00’da açık pazaryeri Mermerciler Kahvesi’nde düzenlenen güvercin mezatı hakkında konuşan Necati Karderin, güvercinle ilgilenmenin çok güzel bir hobi olduğunu ifade ederek; ''Bu uğraş insanı, her türlü kötü alışkanlıktan uzaklaştırıyor. Güvercin şehirlerarası diyaloğu sağlıyor. Güvercin mezatlarına Türkiye'nin birçok ilinden güvercinsever geliyor. Güvercin sevgisi anlatılmaz. Altının değerini nasıl kuyumcu biliyorsa, güvercinin değerinin de bu işle uğraşan bilir. Vatandaşlar arasından güvercin besleyenler hakkında bazı inançlar var. Ancak bunları yıkmak bize düşüyor. Güvercin, dünyada barış ve özgürlüğü temsil ediyor” dedi.

Mezata Muğla ve çevre ilçelerden güvercin sevenlerin gelmesini beklediklerini belirten Necati Karderin; ''Düzenlendiğimiz mezatlarda, yaklaşık 100 liradan 15 bin liraya kadar güvercin satışı oluyor. Bir çift güvercini, otomobille takas eden var. Ancak ırkının bütün özelliklerini taşıyan güvercinlere fiyat biçilemiyor. Bunlara 'Saf Damar' güvercin deniyor'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2013, 19:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68