MGC ailesi, Bozüyük’te bir araya geldi

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin (MGC) Yatağan ilçesinde bağlı Bozüyük Mahallesi’nde gerçekleştirdiği “Dostluk ve Dayanışma Toplantısı”na, Muğla’nın dört bir yanından gelen gazeteciler katıldı.

MGC ailesi, Bozüyük’te bir araya geldi
 Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) tarafından Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük Mahallesi’ndeki Pınarbaşı Restaurant’ta düzenlenen “Dostluk ve Dayanışma Toplantısı” renkli görüntülere sahne oldu.

Muğla’nın dört bir yanından gelen gazetecilerin yanı sıra Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Basın Yayın Enformasyon Muğla Müdürü Cavit Okur, AK Parti MKYK Üyesi Yelda Erol Gökcan, Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan ve Muğla Valiliği Özel Kalem Müdürü Baki Gencel’in de katıldığı toplantıya ilgi büyüktü.

Kahvaltının ardından konuşan MGC Başkanı Süleyman Akbulut, Muğla’nın en köklü gazetecilik meslek kuruluşu olan MGC’nin üyelerini bir araya getirerek kaynaşmalarını sağlamak için bu programı düzenlediklerini söyledi.

Akbulut, MGC’nin bir aile olduğunu ve bu aileye mensup herkesin sevinç ve hüzünlerinin ortak olduğunu belirterek, “Görev süremizin 2 yılı geride bıraktık. Bu iki yılda kurumsallık bizim için olmazsa olmazdı ve bugün gelinen noktada kurumsallaşmayı yakalamış bir cemiyetin mensuplarıyız. Hepinizin yakından bildiği gibi göreve gelir gelmez, fiziki şartlarımızı düzeltmekle işe koyulduk. bu kapsamda cemiyetimize layık bir prestij makamı oluşturduk diyebilirim” dedi.

Gazetecilerin karşılaştıkları sorun karşısında gazetecinin haklarını korumak adına gereken mücadeleyi verdiklerini kaydeden Akbulut, “Üye yapımızı arttırdık. Kimseyi kategorize etmedik. Basın iş kolunda görev yapan herkese kapımızı açtık. Kurum ve kuruluşların basın ve halkla ilişkiler birimindeki arkadaşlarımız da aramıza katıldılar. Daha gerçekleştirdiğimiz nice niceleri. Onlardan da daha sonraki birlikteliklerimizde söz ederiz” diye konuştu.

Akbulut, sadece MGC’nin sınırlarını aşarak Türkiye’nin tanınmış gazetecilerinin de MGC üyesi olmaya başladığını vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Gazetecilik mesleği, mesafe mesleğidir. Bizler görevimizi yaparken kurumlara ve kişilere mesafemizi korumak zorundayız. Mesleğimize yönelik en büyük tehdit, belli kurumlara ve kişilere yakın olmaktan ve böyle algılanmaktan kaynaklanıyor. MGC yönetim kurulu olarak, göreve başladığımız bu iki yıllık yeni süreçte bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü her türlü kazancın ve ilişkinin üzerinde görmekteyiz. MGC üzerinden çeşitli siyasi algılar yaratılmaya çalışılsa da, cemiyetimiz her görüşten arkadaşımızın bir arada uyum içerisinde görev yaptığı bir meslek kuruluşudur. MGC, hiçbir siyasi partiye ve siyasi görüşe diğerlerinden daha yakın ya da uzak değildir. MGC, temsiliyet hakkına inanır. bu noktada hiç kimse özgürlük ve bağımsızlık karakteri üzerine inşa edilmiş cemiyetimizi, arka bahçe olarak çözüm ve partner göremez.”

Akbulut’un ardından konuşan Yatağan Belediye Başkanı Işık ise, Muğla’da faaliyet gösteren gazetecileri Yatağan’da ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Işık, basının Türkiye’nin siyasi, ekonomik, kültürel alanlarına yön verdiği belirterek, “Bazı gazeteciler şuan cezaevinde. Cezaevindeki gazetecilerin tekrar gözden geçirilerek onların özgürlüklerine kavuşması, ülkenin birlik ve beraberliğine önemli bir katkı sağlayacağı düşüncesindeyim” dedi.

Yatağan’da basının yönlendirmesiyle önemli faaliyetler düzenlendiğini kaydeden Işık, “Yatağan’da kum, deniz ve güneş yok. Yatağan, kültürel anlamda çok önemli bir yer. Stratonikeia, Lagina, Osman Hamdi Bey Konağı, Bozüyük ve Pınarbaşı gibi çok önemli yerlerimiz var. Bunun basın yoluyla tanıtılmasıyla ilçemizin ekonomik alanda kalkınmasına önemli katkı sağlamaktadır. Bu yüzden Yatağan’a biraz daha omuz vererek, ilçemizi biraz daha tanıtmanızı istiyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96