MHP'li Erdoğan, 49 Rehineyi Meclis Gündemine Taşıdı

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Dışişleri Başkanı Ahmet Davutoğlu'na IŞİD'in elinde bulunan Türk rehineleri sordu.

MHP'li Erdoğan, 49 Rehineyi Meclis Gündemine Taşıdı
 Milliyetçi Hareket Partisi Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, önümüzdeki günlerde Başbakan olmasına kesin gözüyle bakılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na, IŞİD örgütünün elinde bulunan rehinelerin durumunu sordu.

Erdoğan, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde “Kan dökme ve insanlık dışı eylemler yapma konusunda her biri diğerinden 'maharetli' eli kanlı bu terör örgütlerinin eylemleri her kesimden insanı dehşete düşürmeye devam etmektedir. Bu terör örgütlerinden IŞİD adlı Türkmen katili terör örgütü nüfuz alanını genişleterek Suriye dışında, bir diğer komşumuz olan Irak'ta da eylemlerini artırarak devam ettirmektedir. Bu terör örgütü uluslararası arenada kendisini kabul ettirebilmek adına da sıra dışı eylemlere imza atmaya devam etmektedir. IŞİD adlı örgüt bu kapsamda Türkmen kenti Musul'da, Başkonsolosluğumuza gerçekleştirdiği baskın ile Başkonsolos Öztürk Yılmaz ile mahiyetinin de aralarında bulunduğu konsolosluk çalışanlarını rehin almıştır” hatırlatmasında bulundu.

MHP'li Erdoğan, Başbakan Adayı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

Hali hazırda eli kanlı bir örgütün elinde rehin tutulan Başkonsolosumuz ve mahiyetinin durumu nedir?

Daha önce Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği “Tereyağından kıl çeker gibi hallederiz” sözleri unutulmuş mudur?

Kamuoyuna yansıyan, vatandaşlarımızın sağlık durumu gibi hayati önem taşıyan hususlar ile ilgili bilgilerin kaynağı ve doğruluk oranı nedir?

IŞİD adlı terör örgütü herhangi bir fidye talebinde bulunmuş mudur?

IŞİD adlı terör örgütünün bu eyleminin gerekçesi hakkında kamuoyundaki bilgi kirliliğine son vermek için, net ve soru işaretlerini ortadan kaldıracak bir açıklama yapılması düşünülmekte midir?

Bilindiği gibi Suriye ve Irak'ta etki alanını genişleten IŞİD adlı örgüt, aralarında Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın da bulunduğu 49 kişiyi rehin almıştı. Geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organlarında IŞİD terör örgütüne rehineler karşılığında Süleyman Şah Türbesi'nin verileceği iddiaları yer almış, bu iddialar Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2014, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68