MHP’li Erdoğan Bonzai’yi Meclis’e taşıdı

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, 2-3 Türk Lirası’na dahi temin edilebilen gençliğin yeni düşmanı "bonzai" adlı uyuşturucu maddeyi verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

MHP’li Erdoğan Bonzai’yi Meclis’e taşıdı
 Son günlerde medyada “bonzai” adlı uyuşturucu madde kullanımından kaynaklı ölümlü vakaların artmasıyla birlikte kamuoyunda olduğu gibi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de konuyla ilgili girişimler artıyor. Uyuşturucu madde kullanımıyla ilgili bir soru önergesi de Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından cevaplanması istemiyle MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan'dan geldi.

Soru Önergesinde; "Son yıllarda ülkemizdeki uyuşturucu kullanımı oranı artmaktadır. Uyuşturucu madde çeşitliliğinin artması, kolay ulaşılabilir olması ve yeni nesil, ucuz uyuşturucu maddelerinin türemesi kullanım oranını arttırırken kullanma yaşını da oldukça düşürmüştür." ifadelerine yer veren Erdoğan; 2-3 Türk Lirası’na dahi bulunabilme özelliği de olan bu sentetik uyuşturucu maddesinin gençleri pençesine aldığını söyledi.

Erdoğan, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu tarafından cevaplaması istemiyle şu soruları sorudu:

1. En düşük uyuşturucu madde kullanma yaşı kaçtır?

2. Uyuşturucu madde kullanımının zararları ve tedavisine yönelik bakanlığınızın bilgisi dâhilinde hayata geçirilen projeler ve hayata geçirilecek projeler var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?

3. Bonzai-Jamaika adlı uyuşturucu maddenin içeriği ve etkileri nelerdir? Bonzai-Jamaika adlı uyuşturucu kullananlara ve tedavi eden sağlık personeline yönelik herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılmamışsa yapılması düşünülmekte midir?

5. Bonzai-Jamaika adlı uyuşturucu maddesinin hammaddesi olan AM2201 maddesi, yavşan otu gibi uyuşturucu madde yapımında kullanılan unsurların tedariki, üretimi, ticareti hususunda ne gibi yasal tedbirler bulunmaktadır? Bu tedbirlere yenisinin eklenmesi düşünülmekte midir?

6. Son on yılda “madde bağımlılığı” sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşımızın sayısı kaçtır?

7. Son 5 yıl içerisinde Bonzai-Jamaika adlı uyuşturucu maddesi sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?

Bilindiği gibi son günlerde kullanımından dolayı ölüm vakalarının arttığı "Bonzai" adlı uyuşturucu madde kamuoyunun gündemine oturmuştu. Özellikle kolay ulaşılabilir ve uzmanların insan bünyesinden telafisi imkânsız hasarlar bıraktığını söylediği uyuşturucu madde ile ilgili bazı kanuni eksikliklerin olduğu iddia edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2014, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68