Mihrap imamlığından mahalle imamlığına!

Diyanet işleri başkanlığı tarafından bir süredir yürütülen 'tecrübe paylaşımı' konferansı yatağan'da ilk defa dün halk eğitim merkezi'nde düzenlendi. İzmir, istanbul ve konya'dan uzman din görevlilerinin katıldığı seminerde diyanet işleri başkanlığı tarafından yurt çapında yürütülen projeler tanıtılırken “mihrap imamlığından mahalle imamlığına” anlayışına vurgu yapılması dikkat çekti. Din görevlilerinin camilerin yanı sıra evlerde de hizmet verebileceğini belirten yatağan müftüsü şahabettin yılmaz; “özellikle engelli vatandaşlarımız için evlerde kurslar düzenlenebilir. Artık imamlar sadece camilerle sınırlı kalmamalı mahallelere de açılmalı” dedi.

Mihrap imamlığından mahalle imamlığına!
 Diyanet işleri başkanlığı tarafından daha önce il merkezlerinde düzenlenen 'tecrübe paylaşımı' konferanslarının ikinci etabına ilçelerde dahil edildi. 
Türkiye genelinde toplam 40 din görevlisinden oluşan 3'er kişilik guruplar tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında istanbul, izmir ve konya'da görev yapan uzman din görevlileri dün yatağan halk eğitim merkezi'nde yatağan ve çevresinde görev yapan imamlarla bir araya geldiler. 
Yatağan müftüsü şahabettin yılmaz'ın da yerini aldığı konferans sırasında, diyanet işleri başkanlığı'nın yurt genelinde yürüttüğü projeler hakkında bilgi verilirken, engelli vatandaşlara yönelik uygulanan çalışmalar dikkat çekti. 
Pek çok engellinin camilerde düzenlenen kurslara katılmak istediğine fakat, fiziksel yetersizlikler nedeniyle katılamadığına vurgu yapılan konferansta; “bazı il ve ilçelerimizde bu konuyla ilgili yürütülen projeler var. 'Mihrap imamlığından mahalle imamlığına' adıyla tanımladığımız proje kapsamında artık imamlar camilerde kapanıp kalmayacak. Eğer talep gelirse engelli vatandaşlar için evlerde kurslar düzenlenebilir” ifadeleri kullanılırken, yatağan müftüsü şahabettin yılmaz konferansların önemine vurgu yaparak; “bilindiği üzere benzer konferanslar daha önce il merkezlerinde düzenleniyordu. Yaklaşık 2 yıldır düzenlenen konferanslara ilçe merkezlerinin de dahil edilmesi sevindirici. Çünkü söz konusu konferanslar sırasında yurdun çeşitli bölgelerinde yürütülen projelerden imamlarımız ve diğer din görevlilerimiz bire bir haberdar olma şansına sahip olduğu gibi, tecrübe paylaşımıyla imamlarımızın çalışmalarının daha verimli hale geleceğini düşünüyorum. 
Bugün de yatağan ve bağlı birimlerde görev yapan pek çok imamımız aramızda. Konferans sırasında dile getirilen projeleri tek tek değerlendirerek bize uygun olanları uygulayabileceği-mizi düşünüyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 19:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeliha güçlü
zeliha güçlü - 6 yıl Önce

din görevlileri arasında tecrübe paylaşımı semineri gayet faydalı olmuştur.teşekkürler

SIRADAKİ HABER