Milletvekili aday adaylığı için partilerin başvuru ŞART ve ÜCRETLERİ belli oldu

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak milletvekilliği seçimleri için siyasi partiler milletvekili aday adayı olmak isteyenler için başvuru koşullarını ve ücretleri belirledi. Ayrıca siyasi partilerin bu sene Hazine’den alacağı yardım ücretleri ise dudak uçuklatıyor.

Milletvekili aday adaylığı için partilerin başvuru ŞART ve ÜCRETLERİ belli oldu

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak. Siyasi partiler milletvekili aday adayı olmak isteyenler için başvuru koşullarını belirledi. Başvurular için siyasi partilerin, milletvekili aday adaylarında aranacak şartlar ve istenecek ücretler ise şöyle;

AK Parti: “Ödemeler AFAD’a yapılacak”

AK Parti’de milletvekilliği aday adaylığı başvuruları 13 Mart’ta başladı. Başvuru yapacakların belirlenecek asgari tutarı AFAD’ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatırması gerekiyor.

Ödeme, yetişkinler için 20 bin TL, kadınlar ve gençler için 10 bin TL, engelliler için 5 bin TL şeklinde olacak. Ödemeler 16 Mart’a kadar AFAD’a yapılacak.

CHP: “En yüksek ücret CHP’de”

CHP milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı başvurusu da 13 mart tarihinde başladı ve 20 Mart’a kadar sürecek. 30 bin lira olarak belirlenen başvuru için kadınlar, gençler ve yüzde 40 veya üzeri engeli bulunanlar 15 bin lira ödeyecek.

Malatya, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay’da başvuru yapacak aday adaylarından ücret alınmayacak. 20 Mart’ta sona erecek başvurular için aday adaylarından ayrıca 3’er bin lira da dosya ücreti alınacak.

MHP: “Adaylar merkezi yoklama ile belirlenecek”

MHP’de milletvekili aday adaylığı başvuruları bugün (14 Mart) başladı ve 21 Mart’ta sona erecek. Aday adayları, MHP Genel Merkezi seçim işleri kayıt kabul birimine şahsen ve belgelerin aslıyla müracaat edebilecek.

Başvuru ücreti olarak adaylardan 3 bin lira alınacak. Yüzde 40 veya üstü engelli olanlardan ise aidat alınmayacak. Adaylar merkezi yoklama ile belirlenecek.

İYİ PARTİ

Milletvekili aday adayı başvuru ücreti kadın ve erkeklerde 7 bin 500 TL olarak belirlendi. Engelli ve gazilerden ise ücret alınmayacak.

HDP

Aday adaylığı başvuru ücreti henüz ilan edilmedi ancak edinilen bilgilere göre ücretin 15 bin TL olması ayrıca kadın ve engelliler için pozitif ayrımcılık uygulanması bekleniyor.

SAADET PARTİSİ

Saadet Partisi’nde ise, müracaatlar 13 Mart’ta başladı ve 17 Mart 17.00’de sona erecek. Erkekler için 15 bin TL, kadın ve gençler için 10 bin TL, engelli vatandaşlar için 5 bin TL başvuru ücreti belirledi. Deprem Bölgesindeki iller için aday adaylığı katkı payı alınmayacak.

DEVA Partisi

Seçim süreciyle ilgili genel merkezin önümüzdeki hafta teşkilatlara genelge göndermesi bekleniyor. İstifa tarihleri, aday adaylığı başvuru süreci ve başvuru ücretleri bu genelge sonrası belli olacak.

TİP

Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili adayı olmak için şartlar şu şekilde açıklandı: “Milletvekili adaylığı için başvuru şartımız, depremzede yurttaşlarımızla dayanışmak üzere deprem bölgesine 1 gıda ve 1 hijyen kolisi göndermek olarak belirlenmiştir.”

YENİDEN REFAH PARTİSİ

Yeniden Refah Partisi milletvekili adaylığı için başvuru ücreti erkekler için 7 bin 500 TL, kadınlar için ise 5 bin TL. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.

Öte yandan Memleket, Vatan, Zafer, Gelecek ve Demokrat Partisi’nin milletvekili aday adayları için başvuru şart ve ücretlerinin henüz belirlenmediği öğrenildi.

SİYASİ PARTİLERİN ALDIĞI HAZİNE YARDIMLARI

Siyasi partilerin bu yıl Hazine’den alacağı yardım ücretleri ise şu şekilde;

TBMM’ye sunulan bütçeye göre 2023’te AK Parti 1 milyar 961.3 milyon, CHP 1 milyar 43,9 milyon Hazine yardımı alırken, MHP’ye 170.5 milyon, HDP’nin alacağı miktar 539.5 milyon TL oldu. İyi Parti’ye ise 153.1 milyon lira Hazine yardımı yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90