banner80

Milletvekili Özcan; Avşar Ovasının Sorununu TBMM’ye Taşıdı   

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan; Milas ilçemizin en verimli arazilerinin(tarlaların) bulunduğu Avşar Ovası Milas Havaalanının kuzeyinde Avşar mahallemizin güney kısmında bulunmaktadır.1980, 1990, 2000’li yıllarda Pamukçuluğun yaygın biçimde yapıldığı dönemlerde dekar başına çok yüksek verimin alındığı bilinmektedir. Bu güzelim ovamızda son zamanlarda yaygın biçimde Tarla balıkçılığı yapılmaktadır dedi.

Milletvekili Özcan; Avşar Ovasının Sorununu TBMM’ye Taşıdı   

     

 Tarla balıkçılığın dışında kalan yaklaşık 1000-1500 dönüm tarlalarda ise Mahallelimiz kendi ihtiyaçları ile hayvanlarının besi ihtiyacını karşılamak maksadıyla Arpa, buğday, yulaf ve mısır gibi ekinleri(mahsulleri) ekmektedirler. Ne var ki son yıllarda yağmurların yağması ile birçok insanın yağması için dua ettiği bir dönemde Avşar halkı nerdeyse yağmur yağmasın duasını çıkacak hale gelmiştir. Son haftalardaki yağmurlarla beraber tarlaları göle dönmekte, ektikleri ekin daneleri çürüyerek erimektedir. Mahsul alamadıkları için zarar etmekten ziyade henüz işin başında tarla sürümü ve tohum masrafları zararlarını kat be kat artmaktadır.

Milletvekili Özcan;1960’lı yıllarda bu ovada DSİ ıslah çalışması yapmasına rağmen bugünkü sorun meydana gelmiş durumdadır. Vatandaşlarımızın bu konunun  (Avşar Ovasının göl olmaktan kurtarılması) çözümü konusunda şahsıma başvurmaları sonucunda Tarım Orman Bakanına bir soru önergesi vererek göreve davet ettim. Bu konu çözümleninceye kadar da gerekli tüm girişimleri yapacağımın bilinmesini istiyorum dedi.

Gülcan Uslu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68