Milli Eğitim Müdürü Velilere Seslendi; 'Düşük Not Dünyanın Sonu Değil'

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılının sona ermesinin ardından Cuma günü Yatağan ve bağlı birimlerde eğitim gören toplam 7035 öğrenci karne heyecanı yaşadı. Karnelerin dağıtılmasının ardından açıklamalarda bulunan Yatağan Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Baykal, özellikle velilerin öğrencilere karşı davranışlarında dikkatli olmalarını istedi ve öğrencilere de seslenerek; “yaz tatilini iyi değerlendirip durum değerlendirmesi yapın” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Velilere Seslendi; 'Düşük Not Dünyanın Sonu Değil'
 Yatağan ve bağlı birimlerde eğitim gören toplam 7035 öğrencinin Cuma günü karnelerine kavuşmasının ardından velilere ve öğrencilere seslenen Yatağan Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Baykal önemli uyarılarda bulundu.

Mustafa Baykal velilere yönelik yaptığı konuşmasında, düşük not alan öğrencilere karşı sergilenen yaklaşımın önemine vurgu yaparak; “Değerli Veliler bir yıl boyunca çocuklarınızla ilgilendiniz, onlarla ders çalıştınız, onlarla yattınız, onlarla kalktınız, çoğunuzun sosyal yaşantısı bile olmadı. Hayatınızı çocuğunuza göre ayarladınız. Çocuklarınızın başarısı adına her türlü gayreti gösterdiniz, sizleri kutluyorum. Ancak yıl sonunda bazı velilerimiz sevindi bazıları ise üzüldü. Bu doğanın kanununda var. Bu yüzden sakın çocuklarınızın karnelerine bakıp zayıf gördüğünüzde onlara kızmayın, küsmeyin. Bilakis alın onları karşınıza konuşun. Çocuklarınıza bu başarısızlığın hayatın sonu olmadığını ve şanslarını iyi değerlendirmeleri gerektiğini anlatın. Bunun telafi edebileceğine inandırın, yapılan hataları gözden geçirin. Sizin için çocuğunuzun çok değerli olduğunu hissettirin. Onun yaz tatilinde kendini dinlemesine, değerlendirmesine fırsat verin çünkü onlar bizim en değerli varlıklarımız. Onları ne kadar iyi yetiştirirsek geleceğimiz de o kadar güvende olur. Psikolojisi bozuk, kendine güvenmeyen, korkak, kendini ifade edemeyen bir şekilde yetiştirildikleri taktirde ülkemizde aynen böyle dışa bağımlı hale gelecektir.

Eğitim-Öğretim uzun soluklu bir süreç ve bu yüzden onları sadece bu yılla değerlendirmeyelim. Hayatları boyunca onların yanında olalım. Hepimiz için bu yaz tatilinin mutlu ve huzurlu geçmesini diliyorum” ifadelerini kullanırken, öğrencilere de yaz tatili için tavsiyelerde bulundu.

Yaz tatilinin öğrencilerin kendilerine hedef belirlemeleri için bulunmaz bir fırsat olduğunu dile getiren Mustafa Baykal; “8 aylık eğitim öğretim faaliyetleri sonunda 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılının sonuna geldik. Birkaç üzücü  olay dışında  olumsuz başka bir gelişme yaşanmadan yılı tamamlamamızda katkıları olan tüm idareci, öğretmen, memur, şef ve yardımcı hizmetler görevlilerinin yanı sıra veli ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Eğitim öğretimin tüm paydaşlarıyla birlikte, ekip ruhu benimsenerek çalışılırsa üstünden gelinemeyecek hiç bir zorluğun olmadığı inancındayım.

Öğrencilerimiz Cuma günü karnelerini aldı, bazıları karne sevinci yaşadığı gibi bazılarının sevinci biraz daha buruk kaldı. Planlı düzenli çalışanlar emeklerinin karşılığını aldı ve sevinmek-te de çok haklılar. Onları kutluyorum ancak üzülen öğrencilerimizi de şu konuda uyarmak istiyorum; öğrencilerimiz düşük notları yüzünden kendilerini çevreleri ve ailelerinden soyutlamamalı, hayata küsmemeli ve yapılan hatalardan ders çıkarmalıdır, planlı ve düzenli çalışılmadığında başarısız olunduğunun farkına varılmalıdır, geçen bir yıl gözden geçirilmelidir, nerede hata yaptım sorusunun cevabı aranmalıdır.

Plansız yapılan her çalışma rotasız giden bir gemiye benzer, bu da nereye varacağını bilemeyeceğimiz anlamına gelir.

Tatil öğrencilerimiz için bulunmaz bir fırsat. Düşünüp ne istediklerine bu dönemde sakin kafayla karar vermeliler. Öğrencilerimiz tatil boyunca gezmeli, spor yapmalı, uyumalı, dinlenmeli ancak bütün gün bilgisayar başından kalkmayıp sanal alemin esiri olmamalı ve kafasındaki planları oturtmak için düşünmeliler ve kendilerini kötü alışkanlıklara karşı korumalılar çünkü onlar bizim geleceğimizin teminatı.

Onlara güvendiğimiz ve inandığımızın bilinmesini istiyoruz ve tüm gayretleri ve çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz. İyi bir tatil dileğiyle Eylül ayında dinlenmiş bir şekilde öğrencilerimizi bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2013, 21:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER