Milyonlarca yıllık kayrak taşları, motiflerle hayat buluyor

Doğanın milyonlarca yıllık emeği sonucu oluşan kayrak taşı, Hasan Şimşek’in elinde tuvale döndü. Tekstil ve moda tasarımı bölümü mezunu Hasan Şimşek, Muğla’nın Menteşe ilçesinde işlettiği restoranda, dağlardan topladığı kayrak taşlarına resimler yapıyor.

Milyonlarca yıllık kayrak taşları, motiflerle hayat buluyor
HABERİN GALERİSİ
Kayraktaşı

Kayraktaşı

 İstanbul’da eşiyle birlikte tekstil ve moda tasarımı işiyle uğraşırken ziyaret için geldiği Ormancı Türküsü ile tanınan Menteşe ilçesine bağlı Çaybükü Mahallesi’ndeki bir değirmende 6 yıl önce müze-restoran işletmeye başlayan 53 yaşındaki Hasan Şimşek, işletmeciliğin yanı sıra sanatsal faaliyetlerde de bulunuyor.

Dekoratif özelliği nedeniyle tarih boyunca özellikle Muğla mimarisinde dekor ve duvar süsleme malzemesi olarak kullanılan kayrak taşlarını dağlardan toplayan Şimşek, muhabirimize yaptığı açıklamada, Muğla’nın kayrak taşlarını restoranında tanıtmak için doğal bir tablo olan kayrak taşlarının üzerine birkaç motif işlediğini söyledi.

Muğla’ya gelene kadar kayrak taşını bilmediğini ifade eden Şimşek, bölgedeki evlerin mimarisinde ve duvar süslemelerinde yaygın olarak gördüğü kayrak taşını, restoranın zemin döşemesinde kullandığını belirtti.

Şimşek, kayrak taşlarını yakından incelediğinde taşların kendisinin birer resim ve tablo olduğunu gördüğünü ifade ederek, “Üzerlerinde milyonlarca yılda oluşmuş fosiller var. Taşın kendisi bir resim. Doğa kendisi işlemiş. Biz sadece bu taşları alarak, taşla bir iletişim kuruyoruz. Taş bize hangi yolu gösterirse, biz oraya doğru gidiyoruz. Yani kompozisyonumuzu belirlerken taşla birlikte yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Kayrak taşının üzerine motifler çizerken, taşın yapısını bozmadan, motiflerle taşı üzerindeki şekilleri bütünleştirdiğini anlatan Şimşek, “Böylece hem Muğla taşı ortaya çıksın, bir de tanıtımını yapalım. Sonuçta resim yapmak için her şeyi kullanabilirsiniz. Deriye, cama, tuvale ve kağıda yapabilirsiniz, Muğla’nın kayrak taşına neden olmasın dedik. Çıkış noktamız da o oldu” diye konuştu.

Kayrak tabloların, işletmelerine gelen misafirlerin neredeyse tamamının dikkatini çektiğini kaydeden Şimşek, şöyle konuştu:

“Bunları kendimiz için, hobi olarak yapıyoruz. Ticari olarak yapmıyoruz. Ama bazen misafirlerimiz geliyor, çok hoşlarına gidiyor veya gençlerden resme meraklı olanlar oluyor, hemen stoğumuzda olan taşlardan hediye ediyoruz. Yani insanlar boyasın, tanısın, görsün ve bir taraftan da Muğla’mızın kayrak taşları da gün yüzüne çıksın istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2016, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68