banner80

Müftülükten Akif’i anma programı

Yatağan ilçe Müftülüğü tarafından İstiklal Marşımızın kabulünün 93. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle anma programı düzenledi.

Müftülükten Akif’i anma programı
 

YEAŞ Sosyal Sinema Salonu’nda düzenlenen ve sunumunu edebiyat öğretmeni Nilgün Durmuş ile edebiyat öğretmeni Erdal Altay yaptığı programa konuşmacı olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Erten katıldı.
Programa Atatürk, Şehitlerimiz ve Gazilerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlandı. Daha sonra Merkez Mehmet Akif Ersoy Camii İmam-hatibi Veysel Uysal tarafından Kur’an-ı Kerim okunmasıyla devam edildi. İlçe Müftüsü Şahabettin Yılmaz selamlama ve kısa açılış konuşmasInda Akif’i anmanın ve anlamanın önemine ifade değinerek; Akif’in hayal ettiği Asımın neslinin kısa özelliklerini belirtti. İlçemizde İstiklal Marşı okuma yarışmasında birinci gelen öğrenciler tarafından İstiklal Marşı’nın 10 kıtası seslendirilirken duygulu anlar yaşandı. Çanakkale şehitlerine şiirinin bir kısmı da kaside olarak Nebiköy İmam-Hatibi Muhammed Karagülle tarafından okundu.

Programa konuşmacı olarak katılan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Erten bir saati aşkın konuşmasında Akif’in Safahat adlı eserinden alıntılarla dönem dönem yaşadıklarını, çektiği çilelerini ve sıkıntılarını anlattı. Anadolu’da camilerde, gazetelerde yazılarında milletimizi Milli Mücadeleye teşvik ettiğini; Hatta Milli mücadelede mücadele eden kahraman askerlerimize onun Kastamonu Nasrullah camiindeki konuşma metninin duyurulmasının da askerlerimiz üzerinde büyük bir moral ve azim meydana getirdiğini anlattı. Arapça, Farsça ve Fransızca dillerini çok iyi bilen Akif’in Kur’an meali çalışmasını da kısaca belirtti.

Program sonunda Ebubekir Camii İmam-Hatibi M. Ali Özen tarafından M. Akif için okunan hatmi şeriflerin duası yapıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68