Muğla Barosu'ndan avukatın etek boyuna tepki gösteren hakime kınama

Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun, duruşmadaki avukatın etek boyu hakkında tutanak tutturan hakime tepki göstererek “Kendilerine hakim olamayanlar, mahkeme hakimi olamazlar” dedi.

Muğla Barosu'ndan avukatın etek boyuna tepki gösteren hakime kınama

Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun, İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi'nde görülen bir duruşmada hakim Mehmet Yoylu'nun, avukat Tuğçe Çetin'in etek boyuna, 'dizden 15 santimetre yukarda. Mevzuata aykırı' diyerek, eteğin fotoğrafını çektirip tutanak altına aldırmasını yaptığı yazılı açıklamayla kınadı.

Yoylu'nun görevden uzaklaştırılmasının doğru bir karar olacağını belirten Uzun, “Duyduğumuzda inanmak istemediğimiz, gerçek olamayacağını düşündüğümüz böylesi vahim bir olayın gerçek olması, yargı sistemimizde böylesi bir hakimin yer aldığını görmek tüm Avukat meslektaşlarımızı, toplumu ve adalete güvenen her insanı dehşete düşürmektedir.  Kadına, onun yaşam tarzına, seçim hakkına, medeni haklarına yönelik her türlü saldırının ve ayrımcılığın tam karşısındayız. Kendilerine hakim olamayanlar, mahkeme hakimi olamazlar! Hakimlik vasıflarına sahip olmadığını gördüğümüz ilgili hakimin derhal görevden alınmasını, konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı, kadın bir meslektaşımızın uğradığı bu taciz eyleminin her zaman karşısında olduğumuzu, kamuoyumuzun bilgisine saygıyla sunarız” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER