Muğla, cehennemi yaşıyor!

Muğla’nın Marmaris, Bodrum, Milas, Köyceğiz, Seydikemer ve Kavaklıdere ilçelerindeki orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ediyor. Devam eden yangınlarda, şuana kadar yaklaşık 30 bin hektar alan zarar gördüğü öğrenildi.

Muğla, cehennemi yaşıyor!

Türkiye genelinde birçok noktada hafta boyunca başlayan yangınların büyük bir kısmı kontrol altına alınarak söndürülürken, Muğla’daki yangınlar tüm canlıların hayatını tehdit etmeye devam ediyor.

Muğla’daki en şiddetli yangının meydana geldiği Marmaris’teki yangının beşinci gününe gelinirken, ekiplerin ve gönüllülerin yangını söndürmeye yönelik çalışmaları 24 saat aralıksız devam ediyor. Yangına, 8 helikopter ile havadan, 100 arazöz ve yüzlerce yangın söndürme işçisi ve kolluk kuvvetiyle karadan müdahale ediliyor.

Milas’ın Beyciler Mahallesi’nde başlayan yangın ise, rüzgarın da etkisiyle kısa süre içerisinde büyüyerek, Bodrum’un Mumcular, Çökertme ve Mazı mahallelerine sıçradı. Bu bölgedeki yerleşim yerlerinde yaşayanlar, karadan ve denizden tahliye edilerek olası bir felaketin önüne geçildi. Yangının son olarak Milas’ın Ören Mahallesi’ne doğru ilerlediği bilgisine ulaşılırken, sabah erken saatlerden itibaren yangına 3 uçak, 3 yangın söndürme helikopteri ile havadan, çok sayıda arazöz ve yangın söndürme işçisiyle karadan müdahale ediliyor.

Muğla’yı sarsan bu iki yangın sürerken Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerinde de orman yangınları çıktı.

İki yangına da diğer ilçe ve illerden takviye ekipler gelerek söndürülmesi için çalışma başlattı.

Ekiplerin çalışmaları sürerken, vatandaşlar da yangında mücadele eden profesyonel ekiplere büyük destek veriyor. Yangın bölgesinde aktif olarak rol alan gönüllüler, yangının söndürülmesi için yürütülen çalışmalarda önemli rol oynuyor.

Tüm Türkiye seferber oldu!

Yangının tehlikeli boyutlara gelmesi sonrasında bölgede mücadele ekiplere vatandaşlar tarafından destek kampanyaları gerçekleştirildi. Ekiplerin ihtiyacı olan malzemeler vatandaşlar tarafından özellikle sosyal medyada örgütlenilerek toplanıyor ve bölgeye sevk ediliyor.

Yine aynı şekilde yangınlardan zarar gören ve evleri kullanılamaz hale gelen vatandaşlar, ilgili kurumların koordinasyonunda geçici konaklama yerlerine sevk ediliyor. Vatandaşlar da bu vatandaşların ihtiyacı olabilecek malzemeleri, çevre il ve ilçelerde organize ederek bölgeye gönderiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68