Muğla Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin yeni hizmet binası açıldı

Muğla Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği yeni hizmet binası, Menteşe ilçesinde düzenlenen törenle açıldı.

Muğla Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin yeni hizmet binası açıldı
 Muğla Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği yeni hizmet binasının açılışı için Menteşe ilçesinde tören düzenlendi.

Açılışa Vali Esengül Civelek, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, Muğla Birlik Başkanı Mehmet Aldemir, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Vali Civelek, Muğla’nın denizi, koyları, dağları, ormanları, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla turizmde gözde bir kent olmanın yanı sıra verimli zengin tarım arazilerinde yetiştirilen ürün çeşitliliği ve bu ürünlerin ihracatı, iller arası sıralamada özel konumu ile bir tarım kenti olduğunu diğer taraftan da maden varlığı ile mermercilikte iddialı bir kent olduğunu söyledi.

 İl genelinde hayvancılık ve süt sığırcılığında Seydikemer ve Milas ilçeleri ağırlıklı olmak üzere sayısal olarak ciddi bir sayıya sahip olunduğunu söyleyen Vali Civelek “Sahip olunan hayvanın niteliği ve verim gücünün, hayvan sayısından daha önemli olduğunun bilinci ile mevcut hayvancılığımızın niteliğini ve verimliliğini arttırıcı çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

 Ülkemiz ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınma için hayvancılık sektörünün büyük önem arz ettiğini belirten Vali Civelek konuşmasına şöyle devam etti.

 “Hayvancılığı geliştirmek, Hayvansal üretimi arttırmak üzere son yıllarda bir devlet politikası olarak yaşama geçirilen teşvik ve destekler çok önemlidir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün bu noktada çok önemli çalışmaları var. Çiftçilerimizin devletimizin teşvik ve desteklerinden yeterince istifade etmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Muğla Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Aldemir ise, birliğin 1995 yılında 17 kurucu üyeyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ndeki bir odada kurulduğu anımsattı.

Bugün 2 bin 657 üye, 27 personel ve 24 araçla Muğla hayvancılığı için hizmet verdiklerini kaydeden Aldemir, “Birliğimiz il genelinde ,küpeleme, suni tohumlama çalışmaları yapmakta ayrıca üreticilerimizin ihtiyacı olan kaba yem tohumu, makine ekipman ve yedek parçaları danışmanlık, üretici eğitimi ve bilgilendirme gibi hizmetler verilmektedir” dedi.

Aldemir, Muğla’nın tüm ilçelerine ulaşmaya çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Birliğimizin proje aşamasında olan 1 ay içinde inşaatı başlanacak olan 500 başlık damızlık gebe düve işletmesi ayrıca süt analiz laboratuvarı, hayvan hastanesi ve süt toplama merkezi yapma gibi amaçları bulunmaktadır. Birliğimiz üyelerinin soy kütüğüne kayıtlı 35 bin 812 inek 83 bin 79 sığır kayıtlıdır.  Önsoy kütüğünde ise 51 bin 293 inek ve 123 bin 420 adet sığır bulunmaktadır. İl genelinde 206 bin 500 sığır mevcuttur.”

Konuşmaların ardından yeni hizmet binasının açılış kurdelesi, protokol üyeleri tarafından kesildi.

Berna KUŞ

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56