Muğla Hayale Kapılan Mültecilerin Adresi Haline Geldi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan drama sessiz kalınmaması gerektiğini ifade ederek Muğla açıklarında batan teknelerde insan tacirleri tarafından kaderine terkedilen mültecileri TBMM gündemine taşıdı.

Muğla Hayale Kapılan Mültecilerin Adresi Haline Geldi
 Son günlerde ölümle sonuçlanan mülteci dramı sayısında bir artış söz konusu olduğunu söyleyen MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Drama Dikkat Çekti

Soru Önergesinde Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyayı bir savaş alanı olarak tanımayan Erdoğan şunları söyledi:

“Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya adeta bir savaş alanına dönmüş, büyüklü küçüklü birçok ülkenin askeri çöplüğüne dönmüştür. 2011 yılında ateş, maalesef AKP iktidarının da yanlış politikalarıyla en uzun sınıra sahip olduğumuz komşumuz Suriye’ye de sıçramıştır. Yüzbinlerce insanın hayatına mal olan iç savaştan kaçan milyonlarca mülteci yaşamak için ülkemize sığınmış bazıları ise ülkemiz üzerinden başka ülkelere geçiş yapmak için yasa dışı yollara müracaat etmiştir. Bu mültecilerin büyük bir çoğunluğu da insan tacirlerinin insafına terkedilmiştir. Muğla ilimiz de Türkiye’den Yunanistan’a oradan da Avrupa ülkelerine gitme hayaliyle insan tacirlerinden medet uman mültecilerin akınına uğrayan illerimizdendir.”

MHP’li Erdoğan Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

Muğla ili sınırları içinde yasadışı yollarla başka ülkelere geçmeye çalışırken hayatını kaybeden toplam mülteci sayısı kaçtır?

Muğla ilimizin sınırları içinde yasa dışı yollarla başka ülkelere geçmek isterken durdurulan ve hayatı kurtarılan mülteci sayısı kaçtır?

Yasa dışı yollarla başka ülkelere gitmek isterken yakalanan veya durdurulan mülteciler herhangi bir kampa gönderilmiş midir? Gönderildiyse kamplara gönderilen mülteci sayısı kaçtır?

Muğla ilimizde hali hazırda evsizler de dâhil yüzlerce mültecilerin yaşadığı görülmektedir. Bu insanların dramının sonlandırılması ve olası kamu düzenin bozulması ihtimaline karşı hükümetiniz tarafından sürdürülen bir çalışma var mıdır?

Bilindiği gibi şimdiye kadar Muğla açıklarında onlarca mülteci Avrupa’ya geçmek için canlarından oldu. Aylan Bebek ile dünya gündemine oturan mülteci dramına hali hazırda çözüm bulunabilmiş değil.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95