Muğla İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nde genel kurul heyecanı

Muğla İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin 9’uncu olağan genel kurulunda iki aday yarışırken, mevcut başkanı Mehmet Aldemir, oyların çoğunluğunu alarak tekrar başkanlığa seçildi.

Muğla İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nde genel kurul heyecanı

Muğla İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin 9’uncu olağan genel kurulu, Menteşe ilçesindeki Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Birlik üyelerinin ilgi gösterdiği genel kurulda mevcut başkan Mehmet Aldemir ve Erol Asın’ın listeleri yarıştı.

Genel kurulda konuşan mevcut başkan Mehmet Aldemir, Muğla İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ni yoktan var etmek için büyük bir çaba sarf ettiklerini söyledi.

Aldemir, bir masa ve birkaç sandalyeyle kurulan birliğin bugün Türkiye’nin sayılı birliklerinden biri olduğunu belirterek, “Bu yönetmelikte teşhis tedavi kesinlikle yapmak yasaktır. Hatta bununla ilgili birçok kez gidip ifade bile verdim mahkemede. Değerli yöneticiler bende sizin bir kardeşinizim. Birlikte beraber baş koyduk bu işe. Bu işe ben baş koydum. Bundan ötesi boş konuşuyor. Sizin ne şekilde çalıştığınızı ve para kazandığınızı ben biliyorum. Kadınlarımız sıcak soğuk demeden sabah saat 6’sı demeden süt sağdığını biliyorum. Ben de sizin içindeki bir üreticiyim. Ne şekilde zorluklar çektiğinizi biliyorum, içinizden biriyim ben. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Bakın bu bir başarı öyküsüdür. Başkanlar buraya yapılan çalışmaları görmeye geldiler. Ben yine hepinize teşekkür ediyorum Muğla’mız için hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Genel kurulda adaylığını açıklayan Erol Asın ise, süt yetiştiricilerinin sorunlarının çözümü için aday olduğunu söyledi.

Asın, üreticilerin sorunlarını bildiğini ve bunlar için projeler hazırladığını belirterek, “Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, hayvancılık sektöründe bir ekonomik denge sektörüdür. Bir işe birinin bağlığını sürdürebilmesi gelirlerin giderlerden fazla olması ile mümkündür. Süt üreticiliğinde hedef, yılda bir inekten bir yavru edinmesidir. Sanayicilere süt tozu ihracat desteği, okul sütü desteği ile hem dış pazarlamada rekabet etsinler hem de iç ve dış pazarlarda satabilsinler diye bunca desteği verip sanayicilere çiğ süt fiyatlarını düşürmektedirler. Fiyatını düşürmek kabul edilebilir bir durum değildir. Seçim çalışmaları sırasında gezdiğim bazı köylerde ne yazık ki üreticilerimizin 80 kuruşa 90 kuruşa süt sattıklarını duydum. 5 ay da para alamadıklarını duydum. Onun için eğer bizleri görev başına getirirseniz biz hem üreticimizin buğdayını arpasını hem mısırını ham maddesini alıp değerlendirip tekrar kendilerine kesik yem olarak vermeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

Gergin geçen konuşmaların ardından yapılan seçimde mevcut başkan Mehmet Aldemir 601, rakibi Erol Asın ise 465 oy aldı.

Buna göre, Muğla İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin yeni yönetimi şu isimlerden oluştu:

Mehmet Aldemir, Süleyman Gül, Bayram Kervan, Fettah Gülduran, Sami Akgöz, Halil İbrahim Aydoğan ve Mehmet Etik.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2017, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95