Muğla mermeri, doğduğu yöredeki yapılarda daha fazla kullanılacak

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın madenciler ve mimarlar meslek komitelerinin işbirliğiyle düzenlenen ve mermerin tanıtılmasına yönelik etkinlikte, mimarların Muğla’da uyguladığı projelerde Muğla mermerine daha fazla yer vermesi hedeflendi.

Burak Alper Kuş
Muğla mermeri, doğduğu yöredeki yapılarda daha fazla kullanılacak

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MUTSO) madenciler ve mimarlar meslek komitelerinin işbirliğiyle, aynı zamanda komite başkanı olan Muğla Mermerciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç’un Yatağan ilçesindeki mermer fabrikasına teknik gezi düzenlendi.

Muğla mermerine Muğla mimarisinde daha fazla yer verilmesinin hedeflendiği etkinlikte, Muğla’nın çeşitli ilçelerinden gelen mimarlar, mermerin kullanıldığı alanlarla ilgili bilgiler aldı.

MUTSO Madenciler Komitesi Başkanı ve Muğla Mermerciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Buradaki amaç, MUTSO komitelerinin arasındaki bağı güçlendirmesidir. Mermercilik alanındaki faaliyetleri, Mimarlar Komitesi üyelerine anlatmak istedik. Karşılıklı bilgi alışverişiyle ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz. Mermerin, bulunduğu bölgede ve Türkiye’de daha fazla yaymak ve katma değer sağlamasını hedefliyoruz” dedi.

Mimarlık Meslek Komitesi Başkanı Serbest Mimar Meral Oğuz ise, Muğla’nın en önemli sanayi kollarından olan Muğla’nın en önemli yeraltı zenginliklerinden mermerin mimarlıkla etkileşimini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Düzenlenen etkinlikte mermerin üretim serüveni hakkında bilgiler aldıklarını da aktaran Oğuz, “Yöredeki mimarların özellikle Muğla mermerini tanımaları ve projelerinde kullanmaları için böyle bir projeye vesile olmak istedik. Bu projeyi tüm Muğla’daki mimarlara duyurmak istiyoruz. En önemlisi, yörenin malzemesini yörede kullanmaktır. Projelerimizde ahşap kullanacağımıza, buranın nemine ve koşullarına uygun bir mermeri kullanmaya özen gösteriyoruz” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER