Muğla Müzesi’nden Stratonikeia’ya pullu tanıtım

Muğla Müzesi Müdürlüğü’nün kuruluşunun 20. yılı anısına, üzerinde Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan Helenistik Dönem’e ait mermer mezar stelinin fotoğrafı bulunan posta pulu hazırlandı.

Muğla Müzesi’nden Stratonikeia’ya pullu tanıtım
 19 Şubat 1994 tarihinde kurulan Muğla Müzesi Müdürlüğü’nün kuruluşunun 20. yılı anısına, resmi yazışmalarda ve postalarda kullanılmak üzere posta pulu hazırlandı. Kurum tarafından hazırlanan posta pulunda, tanıtım ve reklam amacıyla, 1999 yılında Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan ve daha sonra Muğla Müzesi’nde sergilenmeye başlanan Helenistik Dönem’e ait mermer mezar stelinin fotoğrafı kullanıldı. Posta pulunun tasarımı Muğla Müzesi Müdürlüğü tarafından yapılırken, pulların baskısı Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) tarafından yapıldı.

Hazırlanan anı pulunun tanıtımı, Muğla Müze Müdür Vekili Esengül Yıldız Öztekin tarafından Stratonikeia Antik Kenti’nde yapıldı. Hazırlanan pul örneğini hatıra olarak Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt’e veren Öztekin, bu uygulamanın Muğla Müze Müdürlüğü’nde bir ilk olduğunu söyledi.

Hazırlanan pulun tanıtımının, 18-24 Mayıs tarihlerinde kutlanmakta olan Müzeler Haftası’nda yapılmasının planlandığını fakat Soma’daki maden faciası nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiğini açıklayan Öztekin, müzenin 20. yılı olması nedeniyle bu yıl farklı bir çalışma yapmayı istediklerini, bunun sonucunda da anı pulu bastırma yönünde fikir birliğine vardıklarını ifade etti.

Öztekin, gazetecilere yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

“Şuan kazıları devam eden Kazı Başkanlığı’nı Bilal Söğüt hocanın yaptığı Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kurtarma kazılarında çıkmış bir mezar stelini pulun üzerinde obje olarak kullanmayı düşündük. Hem böylelikle müzemizin tanıtımını ve Stratonikeia Antik Kenti’nin önemini vurgulamak istedik hem de pulu da kullanarak göndermiş olduğumuz posta gönderilerinde Türkiye’nin her tarafına, hatta yurtdışına da göndererek tanıtımına katkı sağlamayı düşündük.”

Muğla Müze Müdürlüğü’nün 20. yılı anısına hazırlanan posta pulunda Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan bir eserin fotoğrafının kullanılmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Söğüt, pulda kullanılan mermer mezar stelinin Stratonikeia’da bulunan en güzel eserlerden biri olduğunu belirterek, “Bu bir zenginin mezar steli ve yaklaşık 2100 yıllık. Böylelikle Stratonikeia ile müze arasında güzel bir birliktelik sağlanmış oluyor. Ayrıca eser de ölümsüz hale gelmiş oluyor. Bu eser şuanda Muğla Müzesi’nde sergileniyor” dedi.

Anı pulunun tanıtımının ardından, Kazı Başkanı Söğüt, Müdür Vekili Öztekin ve beraberindekileri antik kenti gezdirdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 22:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68