“Muğla Polisini Bu Tutumundan Dolayı Kınıyoruz”

Ankara’ya gitmek üzere toplanan enerji ve maden işçileri, Yatağan Termik Santrali’nden Kavaklıdere Kavşağı’na kadar yürüdü. Burada otobüslere binerek Ankara’ya geçmeyi planlayan işçilere polis engel olunca, plan değişti. Enerji ve maden işçileri Muğla’ya yürüdü.

“Muğla Polisini Bu Tutumundan Dolayı Kınıyoruz”
 Ankara'ya gitmek üzere 35 otobüs ile yola çıkan enerji ve maden işçileri, yolun kesilmesinin ardından 5 saat boyunca oturma eylemi yaptı. Polis ve jandarmanın, yaklaşık bin işçinin otobüslerle yola devam etmelerine izin vermeyince grup üyeleri, otobüslerden inerek Muğla istikametine yürüyüşe geçti. Bölgeye, çevre illerden takviye Çevik Kuvvet ekibinin sevk edildiği öğrenildi.

Sınırsızlık Meydanı’nda Açıklama Yaptılar

Yatağan enerji ve maden işçileri tüm engellemelere rağmen sabah saatlerinde Muğla’ya ulaştı. 07.30’da Muğla merkezindeki Sınırsızlık Meydanı’na gelen işçiler, burada bir basın açıklaması yaparak İçişleri Bakanı’nın talimatı ile emniyet tarafından yollarının kesilerek Ankara’ya gitmelerinin engellenmiş olmasını protesto ettiler ve Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’nü kınadıklarını açıkladılar.

“Muğla polisini bu tutumundan dolayı kınıyoruz”

Yaklaşık 45 kilometrelik bir yürüyüşün ardından Muğla’ya ulaşan işçiler adına bir açıklama yapan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, “Arkadaşlar, Türk-İş Genel Merkezimiz ile bakanlıklarımız arasında gece boyunca süren görüşmelerden maalesef bir sonuç alınamadı. Soma ve Zonguldak başta olmak üzere tüm işçi arkadaşlarımız bugün düzenleyeceğimiz eylem için Ankara’ya yola çıkarken, Yatağan işçileri olarak o kadar gözlerini korkutmuşuz ki, bizim ilçeden çıkışımıza izin vermediler. Eşlerimizi ve çocuklarımız otobüslerde 5 saat rehin aldılar. Muğla polisini bu tutumundan dolayı kınıyoruz” dedi.

“Bunun Hesabını AKP Hükümetinden Soracağız”

Daha sonra söz alan Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Sanmasınlar ki bu şekilde mücadelemizden geri adım attıracaklar. Bugün Ankara’daki eylemimizi engellediler ama bizim için orada toplanan tüm emek dostlarına selam gönderiyoruz. Direnişimizi daha da büyüteceğiz ama bize bu yaptıklarının hesabını AKP hükümetinden soracağız arkadaşlar. Bu ihaleler iptal edilinceye kadar mücadele etmek boynumuzun borcu olsun. Şimdiye kadar meşru demokratik zeminde hakkımızı aradık. Ankara’ya giderken bile işyerlerimizi boş bırakmadık. Ancak bundan sonra hodri meydan diyoruz” diye konuştu.

Muğla Barosu’na bağlı bir gurup avukatın da destek verdiği basın açıklamasının ardından işçiler bir süre emniyet yetkilileri ile pazarlık ederek otobüslerin Muğla’ya gönderilmesi konusunda pazarlık yaptılar. Yatağan’da polis gözetimi altında tutulan ve ruhsat ve anahtarları toplanan otobüsler daha sonra il merkezine gelerek enerji ve maden işçilerini alarak Milas ve Yatağan’a hareket ettiler.

Öte yandan Muğla AK Parti İl Başkanlığı önünde çok sayıda çevik kuvvet polisi, TOMA ve akrep adı verilen zırhlı araçların güvenlik önlemi almış olmaları dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 11:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
serdar
serdar - 6 yıl Önce

Hep yaninizda

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68