Muğla savaş alanına döndü

Muğla'da Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto eden üniversite öğrencilerine polis müdahale etti. Çok sayıda gösterici biber gazından etkilendi. Uğur Mumcu Bulvarı'ndaki müdahale öncesi gösterici gençlerle görüşmeye giden İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda görevli Yarbay Necati Metin, polisin attığı biber gazı kapsülünün başına denk gelmesi sonucu yaralandı.

Muğla savaş alanına döndü
 Olaylar sosyal paylaşım sitesinde paylaşılmasının ardından Muğla'da üniversite öğrencileri ve vatandaşlar akşam saatlerinde Sınırsızlık Meydanı'nda toplanmaya başladı. Meydanda toplanan gençler, slogan atarak yürümek istedi. AK Parti İl Başkanlığı binasına yürümek isteyen gençlere polis yaptığı uyarılar sonrası biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Ara sokaklara dağılan gençler, sokak aralarında eylemlerini bir süre devam ettirdikten sonra dağıldı.

                Muğla merkezdeki olayların yatışmasının ardından Kötekli Mahallesi'nde üniversite öğrencileri Bölge Trafik Kavşağı'nı geçerek Uğur Mumcu Bulvarı'ndan şehir merkezine gelmek istedi. İl Emniyet Müdürü'nün talebiyle İl Jandarma Komutanlığından da çok sayıda takviye ekip bulvara geldi. Kavşakta durdurulan öğrenci gru-buna, polis burada da dağılmaları yönünde uyarıda bulundu.

                Polis tarafından öğrenci grubuna dağılmaları yönünde yapılan uyarı sonrası polis panzer ve TOMA ile göstericilere müdahale etti. Bu sırada İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli bir yarbay, polisin attığı biber gazı kapsülünün başına isabet etmesi sonucu yaralandı. Yaralı yarbay 112 Acil ekipleri tarafından tedavi altına alındı.Eylemler sabah saatlerine kadar devam ederken, bir alışveriş merkezine ait alışveriş sepetleri protestocu gençler tarafından Uğur Mumcu Bulvarı'na getirilerek barikat kuruldu. Polis, panzer ve TOMA araçlarıyla sepetler temizlendi.

Polisin müdahalesi esnasında yol kenarındaki tarlalar içine saklanan çok sayıda gösterici, gözaltına alındı. Polis buğday tarlasına girerek saklanan gençleri tek tek yakalayıp gözaltına aldı. Muğla İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tarafından gözaltı sayısı hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan polisin müdahalesi esnasında çok sayıda göstericinin de yaralandığı öğrenildi.

Marmaris İlçesi'nde, çoğunluğu gençlerden oluşan 100 kişi ülke genelinde yayılan Gezi Parkı protestolarına destek vermek amacıyla 19 Mayıs Gençlik Meydanı önünde toplandı.

Sosyal paylaşım sitelerinde sözleşen eylemciler saat 03.00'de 19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda toplandı. Çoğunluğu gençlerden oluşan yaklaşık 100 kişi ellerinde Türk Bayrağı ile slogan attı, araçlarıyla korna çalarak protestosunu sürdürdü. Araya giren Marmaris Emniyet Müdürü Ertan Sarıkaya, eylemcilerle görüşerek yürüyüş yapmamaları ve slogan atmamaları konusunda uzlaştı. Zaman zaman alkışlarla tempo tutan protestocular sessizce sabahın ilk ışıklarına kadar bekledi. Muğla Üniversitesi'nde okuyan Emre Işık, "Ülkemizin her yerinde arkadaşlarımız eylemlerini yapıyor. Kardeşlerimiz uyumuyor ve haklarını ararken bizlerin uyuması olmaz. Taksim ve ülkemizin her köşesinde ki halklara Marmaris'ten sessiz destek veriyoruz" dedi.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı sessiz protesto da olumsuz bir olay görülmedi.

Taksim Gezi Parkı'nda başlatılan yayalaştırma çalışmaları kapsamında başlatılan yıkım çalışmaları sırasında ağaçların kesilmesi ve yerinden sökülmesi çalışmaları Datça Cumhuriyet Meydanı'nda da protesto edildi. Çok sayıda çevreci ve vatandaşın yanı sıra CHP İlçe Başkanı Timur Kabaklarlı ve sinema sanatçısı Oktay Yavuz'da katıldığı açıklamada parkın yıkılması ve ağaçların sökülmesi kınandı.

Yavuz, “Biz o parklarda büyüdük, nefes aldık. O ağaçların altında oturarak serinledik. Bu parkın yıkılması doğa katliamından başka bir şey değil. Buraların korunması lazım. Çünkü buralar İstanbul'un akciğerleridir. Buraların birilerine peşkeş çekilmesinden endişeliyiz. Bu parkların yıkılması değil. Aksine daha çoğaltılmasını istiyoruz. Ben bundan dolayı İstanbul'u terk ederek Datça'ya yerleştim. Artık İstanbul yaşanacak şehir olmaktan çıktı. Daha da kötüye gitmeden bu yıkım durdurulmalıdır” dedi.

CHP İlçe Başkanı Timur Kabaklarlı da, “Taksim Gezi Parkında yapılan yıkım ve ağaç katliamı için yapılan protestoya destek vermek için buradayız. Bu park insanların dinlenebileceği ender güzellikteki parklardan biridir. Buraların korunması taraftarıyız. Bunun için burada yapılan protestoya destek veriyoruz” diye konuştu.

Taksim Gezi Parkı'nda başlatılan yayalaştırma çalışmaları kapsamında başlatılan yıkım çalışmaları sırasında ağaçların kesilmesi ve yerinden sökülmesi çalışmalarını kınayan basın açıklamasın okunmasının ardından protesto gösterisi olay çıkmadan sessiz bir şekilde sona erdi.

Bodrum'a bağlı Gümüşlük Beldesi'ne tatile gelen ünlü oyuncu Necat İşler, sahil meydanında pan-kart açarak Taksim'deki Gezi Par-kı'nın yıkılmaması için eylem yaptı.

Gümüşlük Beldesi sahil kısmında tatil yapan ünlü oyuncu Necat İşler, üzerinde “Her yer Taksim”, “Her yer direniş” yazılı kartonlarla sahildeki meydanda eylem yaptı. Eyleme ünlü oyuncu Civan Canova da destek verdi. Canova, da kartonlara “Direne direne kazanacağız” yazdı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2013, 20:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman kazan
osman kazan - 6 yıl Önce

bence protestolar geçim sıkıntısı için olmalıydı. çünkü asıl sorunumuz hayat pahalılığı ve cüzzi maaşlar.

SIRADAKİ HABER