Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden TÜBİTAK Destekli Proje

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısı kapsamında desteklenen “Botanik Dünyasına Yolculuk 2” projesine Yatağan’dan iki okul katılacak.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden TÜBİTAK Destekli Proje
 5. sınıf öğrencileri için hazırlanan projeye Yatağan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ortaokulu, Yatağan Madenler Ortaokulu, Fethiye Kadıköy Ortaokulu, Denizli Nermin Osman Akça Ortaokulu, Denizli Kale Ya Tu Otomotiv Hürriyet Ortaokulu’ndan toplam 30 öğrenci ve 6 öğretmen katılıyor.

Projeye, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Çil proje yürütücülüğünde Madenler Ortaokulu’ndan Fen Bilimleri Öğretmeni Yusuf Karademir’in danışmanlığında 5. Sınıf öğrencileri Perihan Yıldız, Mehmet Ali Çakır, Ahmet Suat Sarı, Hatice Kocasarı, Salih Madan ve Asya Ferah, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ortaokulu’ndan Matematik Öğretmeni Funda Gül İri danışmanlığında 5. sınıf öğrencileri Aydın Sarı, Efe Nuri Akyol, Sedef Çınar, Berkant Çakmak, Ezel Kuzgun, Serhan Yeter katılacak.

Botanik Dünyasına Yolculuk 2 adlı bu projede katılımcılar botanik, ekoloji, kimya ve sanat temelli etkinliklerle yaparak yaşayarak bitkilerin sırlarını keşfedecekler. Böyle bir yaklaşımla katılımcıların bitkiler hakkında açık ve anlaşılır bilgiler elde etmeleri, bitkilere olan farkındalıklarının arttırılması, fenne ve bitkilere yönelik tutumlarının geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje etkinlikleri boyunca katılımcılar herbaryum örnekleri, bitkisel yağ ve aromalar kullanılarak yapılmış sabun, bitkilerle boyanmış ipler kullanılarak dokunan ve Milas (Muğla) kültürünü yansıtan motifleri içeren mini halı, bitkilerle boyanan yumurta kabuklarından yapılan kukla ve mozaik sanatı çalışmaları, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kampüs Florası Katalogu gibi ürünler oluşturacaklardır. Ayrıca proje kapsamında katılımcılar Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kampüsü’ne fidan ekecekler. Köyceğiz-Dalyan bölgesi, Akyaka-Azmak bölgesi botanik gezisi ile proje sona erecek.

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2014, 21:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68