Muğla Ticaret Borsası’nı, Hisarcıklıoğlu açtı

Muğla Ticaret Borsası’nın yeni hizmet binasının açılışında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla’nın Türk tarımında önemli bir paya sahip olduğunu belirterek, “Böyle bereketli topraklar herkese nasip olmaz. Allah size her şeyi vermiş” dedi.

Muğla Ticaret Borsası’nı, Hisarcıklıoğlu açtı
 Muğla Ticaret Borsası’nın (MTB) yeni hizmet binası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı törenle açıldı.

Hisarcıklıoğlu, açılış törende yaptığı konuşmada, Muğla’nın markalaşma açısından kendinden emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Muğla’ya hayırlı işler için geldiğini, buradaki ziyaretleri sırasında Muğla için önemli projelerin temellerini attıkları ve açılışlar yaptıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, Muğla Ticaret Borsası’nın yeni hizmet binasının kazandırılmasında emeği geçen Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gökmen’i kutladı.

Hisarcıklıoğlu, temelini attığı binanın açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Artık borsalarımızın ve odalarımızın hizmet binaları, illerimizin en modern hizmet binalarını oluşturmaktadır. Bu vizyondan dolayı da Muğla Ticaret Borsası’nı kutluyorum” dedi.

Dünya vizyonu, Muğlalılarla buluşturulacak

Birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, birlik sağlandığında kazananın Muğla olacağını kaydederek, “Borsamızın yeni hizmet binasında bal satış salonu bulunmaktadır ki Türkiye’de bir ilk. Muğla için çok önemli olan Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı da burada yer almaktadır. Dünya Bal Birliği ve Zeytinyağı Konseyi’ne de Muğla Ticaret Borsamız girecektir.  Konseye girmek, yeni bir dünya vizyonuyla Muğla’yı ve Muğla’daki üreticilerimizi kavuşturmak demektir. Bu hedeflerinden dolayı da kendilerini kutluyorum” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Muğla’daki tarımın gelişmesinde Muğla Ticaret Borsası’nın öneminin büyük olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Hepimiz aslında Muğla’yı tarih ve turizm kenti olarak biliriz ama tarımın da Muğla’nın ekonomisinde çok büyük bir payı vardır. Dünya çam balı üretiminin başkenti aslında Muğla’dır. Kültür balıkçılığında dünyada birinciyiz. Muğla’da Türkiye’mizde birinci. Nar üretiminde ikinciyiz. Badem, turunç, susam, sofralık domates ve yağlık zeytinde üçüncü sıradayız. Limon, marul, yenidünya, roka, mandalina ve portakal üretiminde ilk beş içerisinde Muğla yer almaktadır. Böyle bereketli topraklar herkese nasip olmaz. Allah size her şeyi vermiş.”

“Ortaklık kültürünü geliştirmemiz lazım”

Ortaklık kültürüne vurgu yapan ve ticaretteki ortaklığın Muğla’ya önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Eğer siz bu ortaklık kültürünü başarabilirseniz, bundan hem siz hem Muğla hem de Türkiye faydalanır. Üretirken, alırken ve satarken ortaklık kültürün ihmal etmeyiz. ‘Azıcık aşım, kaygısız başım’ demeyin. Dünyada kazanabilmenin yolu birlikte hareket etmekten geçiyor. Sizler zengin olduğunuz için kimse kimseye ihtiyaç duymuyor ama daha çok zengin olmak istiyorsanız, çocuklarınızın daha zengin olmasını istiyorsanız ortaklık kültürünü geliştirmemiz lazım. Göreceksiniz, o zaman daha çok kazanacaksınız, zengin olacaksınız ve siz zengin oldukça biz de zengin olacağız” diye konuştu.

Muğla Valisi Esengül Civelek de, bölgedeki tarımsal ürünlerin kalitesi ve veriminin artırılması, çeşitlendirilmesi, markalaşması, üretici bilinçlendirmesi, üreticilerin refah seviyesinin yükseltilmesi için el, gönül, iş ve güç birliği içerisinde, heyecan ve gayretle, son derece önemli ve değerli çalışmalar gerçekleştiren Muğla Ticaret Borsası’nın yeni hizmet binasının hayırlı olmasını diledi.

Daha sonra konuşan AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Muğla Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gökmen, birer konuşma yaparak, yeni hizmet binasının Muğla’ya hayırlı olmasını dilediler.

Konuşmaların ardından MTB’nın yeni hizmet binası için kurdele kesilirken, Muğla Valisi Esengül Civelek tarafından Hisarcıklıoğlu’na plaket sunuldu.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68