Muğla Valisi, kömür işçileriyle kömür ocağında iftarını açtı

Muğla Valisi Çiçek, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü kömür sahasında, maden işçileriyle iftar gerçekleştirdi.

Muğla Valisi, kömür işçileriyle kömür ocağında iftarını açtı
 Muğla Valisi Amir Çiçek, beraberinde İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli ile birlikte, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğüne geldi.

Burada Yatağan Kaymakam Vekili Cevat Çelik, Maden Direktörü Yüksel Akın, Santral Direktörü Serdar Toprak, Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan ve maden direktörlüğü personelleri tarafından karşılanan Çiçek ve beraberindekiler, santralde kullanılan kömürün çıkartıldığı kömür ocağına hareket etti.

Türkiye’nin en büyük akasya ormanında inceleme

Heyet, kömür sahası ve buradaki çalışmalar hakkında Akın’dan bilgiler aldı.

Türkiye’nin en büyük akasya ormanı olarak bilinen kömür sahasındaki ağaçlık alanda incelemelerde bulunan heyete, Maden Direktörü Akın tarafından bilgiler verildi. Akın, “Batı panosu adı verilen bu sahada yaklaşık 2 milyon ton linyit rezervi kaldı. Dragline isimli kömür üzerindeki 25 metre toprağı kaldırarak kömür tabakasına ulaşılmasını sağlayan araç ile bu sahadaki çalışmaları bir yıl içerisinde tamamlayacağız” dedi.

Vali Çiçek ve beraberindekiler, kömür sahasındaki incelemelerin ardından kömür ocağının içerisinde işçilerle birlikte iftar yaptı. İşçilerle sohbet eden Çiçek, kömür işçileriyle birlikte tabldotlarda dağıtılan iftar yemeğini yedi.

İftarın ardından işçilere hitaben konuşan Vali Çiçek, kömür işçiliğinin zorluklarından bahsetti. Çiçek, kömür işçilerinin çalışarak rızkını çıkardığı gibi ülke ekonomisine de önemli katkı sağladığının altını çizdi.

“Vatanı parçalamak istiyorlar”

Çiçek, kömür ocağında çalışan birine bir şey olsa acısını kendilerinin çekeceğini belirterek, “ Sizlerle beraber olmak için geldik. Sofralarımızı herkesle paylaşmak istiyoruz. Birbirimizden ayrımız yok. Hepimiz insanız ve dayanışma içerisinde olmamız gerekir. Ramazanın özelliği de birlik ve dayanışmadır” dedi.

Muğla’nın Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olduğunu ve kömür işçilerinin bu güzel coğrafyanın altındaki enerjiyi toprak üstüne çıkardığını kaydeden Çiçek, şöyle konuştu:

“İşte buralara göz dikenler var. Önce birbirimize düşürmek istiyorlar. Daha sonra bölüp vatanı parçalamak istiyorlar. Amaçları da bu varlıkları ve zenginlikleri yok etmek. Bu geçmişten beri vardı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruldu, kurulduğu gibi bölmek isteyenler çıktı. Osmanlı Devleti gibi bir devlet, büyük bir devletti ve tamamen yok edemediler. Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurduk. Kusura bakmasınlar, başkalarının gözü var burada. Ama gözüne de bunu koydurmayacağız.”

Çiçek, bu ülke için gerekirse şehit düşeceklerini ama vatana, bayrağa, ezana ve birliğe zarar verilmesine engel olacaklarının vurgulayarak, “Hepimiz biriz. Düşüncemiz, yaşantımız, pozisyonumuz, işçi, memur, yönetici değil, şucu, bucu değil, dini inancı ayrı değil, biz biriz. Türk milletiyiz. Bu ramazanın, birliğimize, düzenimize, sağlığınıza, ailenize bereket ve sağlık getirmesini diliyorum. Hepinize hayırlı ramazanlar diliyorum” diye konuştu.

Maden Direktörü Yüksel Akın ve Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Osman İlhan ise, Vali Çiçek ve beraberindekilere katılımlarından dolayı teşekkür ederken, kömür işçileri tarafından Vali Çiçek’e kömür işçisi heykeli hediye edildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2016, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95