Muğla Zeybeği ve Türküsü!

Muğla Zeybeği ve Türküsü!

Muğla Zeybeği ve Türküsü!

Muğla ve Ege Bölgesi,ndeki iller zeybekleriyle de anılır.

Bundan önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, Muğla ili ise, sahip olduğu kültürel zenginliği ile, gerek Ege Bölgesi,nde, gerekse ülkemiz genelinde, türküleriyle ve zeybekleriyle adından en çok bahsedilen iller arasında yer alır.

“Muğla Zeybeği ve Türküsü” de içinde Muğla adından açıklıkla söz edildiği, gerek söylenişiyle, gerekse ağır bir tempo ile oynanan bir zeybek oyunu olmasıyla tanınır. Muğla Zeybeği oynamak öyle kolay da değildir.

Tüm” Muğla Türküleri”nde olduğu gibi, “ Muğla Zeybeği”nin doğmasına neden olay da, yine bir Muğlalıya aittir.

Bu güzel türkünün ve zeybeğinin, söz ve müziği, Türkiye radyolarında uzun yıllar “Yurttan Sesler” programının yaratıcısı ve sunucusu Muzaffer Sarısözen tarafından, Muğlalı Raziye Gülten ve Galip Birgili'nin derlemelerinden alınarak. Türk Müziğimize kazandırılmıştır.

Genel olarak türküler, ya bir acı olayın ardından ağıt yakılır. Ya da sevgiliye olan özlem türkülere konu olur. İşte, Muğla Zeybeği ve Türküsü de bu türkülerden birisidir. Okuyucularımızla paylaşmak isterim.

Eğitimci yazar arkadaşım M. Ali Eren'in kitabından yararlandığım şekliyle;

Muğla Zeybeği ve Türküsünün doğuşu şöyle olmuştur:

“Göz görmeyince gönül katlanırmış, gözden ırak olan gönülden de ırak olurmuş” derler ama, doğru mu? İnsan bazen sevgiden, sevgiliden kaçar da dertlenir. Derdini dökecek dökecek, dilini sökecek birini arar. O da yardan başka kim olabilir?

İşte, yıllar önce Muğla'lı doktorlardan Cevdet Nasuhi Savran Bey, tıp öğrenimi yapmak için Muğla'dan ayrılır. İsviçre'ye gider. Bu gidiş sırasında nişanlıdır. Ayrılırken duygularını dile getirmek amacıyla nişanlısına itfahen şu sözlerden oluşan “ Muğla Türküsü” nü kaleme alır.

 

Alı da verin benim barıdımı saçmama,

Üç günde galdı şu Muğla'dan kaçmama,

Gurbette sebep oldu yardan ayrı düşmeme.

 

Aman da aman yaylada bülbül ötmesin,

Benim de yarim Åžu Muğla'dan gitmesin

 

Amanda aman karanfili saksılarda kuruttum,

Suyunu da billorlarda kuruttum,

Aman da ben yarimi görmeyeli unuttum.

 

Aman da aman yaylada bülbül ötmesin,

Benim de yarim Åžu Muğla'dan gitmesin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68