Muğla’da FETÖ/PDY çatı iddianamesi kabul edildi

FETÖ/PDY’nin Muğla’daki “çatı yapılanması”na yönelik, 22’si tutuklu 41 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi.

Muğla’da FETÖ/PDY çatı iddianamesi kabul edildi
 Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Muğla’daki “çatı yapılanması”na yönelik 22’si tutuklu 41 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY’nin ildeki mütevelli heyet oluşumu, dershane, yurt, pansiyon ve okullardan oluşan eğitim yapılanmasına yönelik, 22’si tutuklu 41 şüpheli hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Başsavcılığın titiz çalışması sonucu elde ettiği bilgiler ışığında 360 sayfalık iddianame hazırlandı.

“Silahlı terör örgütü yöneticisi ve üyesi olmak”, “Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklamak” ve “Bankacılık kanununa muhalefet” suçundan yargılanmaları istenen 22’si tutuklu 41 şüpheli hakkındaki iddianame, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Yaklaşık 17 gün süren incelemenin ardından örgütün Muğla’daki “çatı yapılanması”na yönelik iddianame kabul edildi.

İddianamede, il imamı İ.K’nın örgütün şifreli mesajlaşma programı ByLock üzerindeki konuşmalarına da yer verilerek, örgütsel faaliyetlerin övüldüğü “Allah nazarlardan saklasın öğrenciler rambo şakirt olmuşlar maşallah” ifadesinin kullanıldığı belirlendi.

Soruşturma kapsamında, örgütün mali yapılanmasına ilişkin önemli deliller de ele geçirildi. İddianamede yer alan örnekte, çek veya senet yoluyla alınan himmet gelirlerinin, güvenilir örgüt üyelerinin adlarına kayıtlı banka hesapları üzerinde nakde çevrilerek elden örgütün para kuryesine teslim edildiği, bu kişi tarafından da örgütün Muğla yapılanmasının örgüt içerisinde bağlı olduğu Denizli ve İzmir illerindeki üst düzey yöneticilerine elde teslim edildiği anlaşıldı.

Belirtilen yöntemle, adlarına açılan hesaplara yatırılan himmet gelirleri ile ilgili olarak yaptırılan bilirkişi incelemesinde, dört örgüt üyesinin hesabına sadece senet veya çek kaynaklı olarak yaklaşık 3 milyon lira himmet gelirinin yatırıldığı ve bu gelirlerin belirtilen yöntemle örgüte kazandırıldığı tespit edildi. Örgüte senet veya çek yoluyla himmet yardımı yapan kişilere ilişkin bilirkişi incelemesinin ise halen devam ettiği öğrenildi.

Soruşturmada, şüpheli olarak yer alan bir iş adamının, 2014 yılı ocak ayında örgütün sözde il imamının emri ile 1 milyon 63 bin Amerikan doları nakit parayı örgüt üyelerine teslim ettiği, bu paranın dikkat çekmemek amacıyla altı güvenilir örgüt üyesine paylaştırılarak bu kişiler adına açılan hesaplara yatırılmak suretiyle örgüt liderinin Bank Asya’ya destek olunması talimatına uygun hareket edildiği tespit edildi.

İddianamede, yine örgütün şifreli haberleşme programı ByLock üzerinden paylaşılan tedbir uyarılarına yer verildi.

Buna göre mesajda şu ifadeler yer alıyor:

“İllerde 1 Mart’a kadar çok ciddi tedbir gündemi ve takibi yapılmalı. Şuanda kullandığımız bütün USB kırılmalı. Bilgisayarlarımızın harddiski kırılmalı. Eskiden kullandığımız tuşlu telefonlar kırılmalı. Şuan kullandığımız akıllı telefonlara en az 3 kez cta uygulanmalı. Telefonlar en güvenli şifreleme ile şifrelenmeli. Şuanda kullandığımız telefon şifreyi yanlış girince telefonu resetleyecek şekilde ayarlanmalı. Eskiden kullandığın USB’ler nerede? Eskiden kullandığın bilgisayar nerede? Ara USB kullandın mı ve nerede? Memleket ya da başka bir yerde muhafaza ettiğin harddisklerin var mı? Cemaatimiz dahil hiç kimse ile normal GSM üzerinden konuşulmayacak. Asla mesajlaşmamak şartıyla internet programları üzerinden konuşulacak. Hiç kimse istişare ortamlarına normal GSM sinyali veren telefonla gelmemeli. Bütün kadrolar çok teferruatlı atm kontrolünden geçirilmeli. Rabbim bütün bela ve musibetlerden muhafaza buyursun.”

Duruşmalar, 18 Aralık 2017 tarihinden itibaren FETÖ duruşmaları için özel olarak hazırlanan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda görülecek.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER