banner80

Muğla’da ilk doğalgaz Yatağan’a verilecek

Muğla’da ilk doğalgazın verileceği ilçe olan Yatağan’da, doğalgaz arzını sağlayacak çelik hattın döşenmeye başlamasından dolayı “Altın Kaynak” töreni düzenlendi.

Muğla’da ilk doğalgaz Yatağan’a verilecek
 Muğla’nın doğalgaz dağıtım işinin ihalesi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 15 Kasım 2012 tarihinde yapıldı. İhale sonucunda, EPDK tarafından 22 Kasım 2012 tarihli 4130-3 Sayılı kurul kararıyla Menteşe, Yatağan ve Ula ilçeleriyle Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’nin merkezlerinden oluşan doğalgaz dağıtım bölgesinde, 20 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe girmek üzere 30 yıl süreyle doğal gaz faaliyetleri bulunmak üzere, Akmercan Muğla Doğal Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne doğalgaz dağıtım lisansı verildi. Akmercan şirketi ise lisans işlemlerinin tamamlanmasıyla Menteşe, Yatağan, Ula ve Bayır’daki altyapı çalışmalarına başladı.

Muğla’da ilk doğalgazın verileceği ilçe olan Yatağan’da, doğalgaz arzını sağlayacak çelik hattın döşenmeye başlamasından dolayı “Altın Kaynak” töreni düzenlendi. Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Akmercan Genel Müdürü Yunus Keskin, AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, AK Parti Yatağan İlçe Başkanı Osman Koç, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşların katılımıyla düzenlenen tören, Çamlık Restaurant’ta düzenlendi.

Törenin açılış konuşmasını, Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık yaptı. Işık, yaptığı konuşmada Yatağan’a gelecek hiçbir yatırıma hayır demediğini, doğalgazın Yatağan’a gelmesinde ise hükümetin katkısının büyük olduğunu söyledi. Doğalgaz çalışmaları kapsamında bir takım aksaklıkların da olabileceğini hatırlatan Işık, kazı çalışmalarının ardından yolların toprak ve çamur olduğunu ifade ederek Akmercan yetkililerinden bu konuda yardımcı olmalarını istedi. Işık, yaptığı konuşmada; “Özellikle ilçemize gelen hizmetlerin Yatağanımıza büyük katkı sağladığını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle doğalgazın da hepinize büyük katkı sağlayacak. Bu duygu ve düşüncelerle bu yatırımımızın Yatağanımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

İhale süreci ve sonrası hakkında bilgiler veren Akmercan Genel Müdürü Yunus Keskin, 2014 yılının Ocak ayında doğalgazı Yatağan’la buluşturacak olan Şehir Giriş İstasyonu’nun yapım faaliyetlerine başladığını hatırlattı. 5 yıl içerisinde Yatağan’da imarlı cadde ve sokakların tamamının doğalgaz yatırımlarının tamamlanacağını söyleyen Keskin, şirketlerinin Yatağan’a 25 milyon Dolar’lık bir yatırım yapacağını belirtti.

Keskin, yaptığı konuşmada; “Bu yıl, Yatağan ilçesine 1 adet RMS-A istasyonu, 1 adet Bölge İstasyonu, 4 km çelik ana hat, 20 km PE hat, 5 km servis hattı ve 500 adet servis kutusu montajı yapılacaktır. 2014 yılında yapacağımız toplam yatırım tutarımız 5 milyon Dolar olacaktır. Yapılacak yatırımlar Yatağan’ın Akyol, Konak ve Dere mahallelerindeki bin adet konuta doğal gaz hazır hale getirilecektir. Bu mahallelerde, sokağında doğal gaz hattı geçen herkesi Akmercan Yatağan Müşteri Hizmetleri merkezine müracaat ederek abonelik işlemlerini yaptırmalarını ve akabinde şirketimiz tarafından sertifikalandırılan mühendislik firmalarına doğal gaz projelerini yaptırarak doğal gaz kullanımına geçebileceklerini buradan duyurmak isterim” dedi.

Son olarak kürsüye çıkan Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer, doğalgazın toplum için önemli bir ihtiyaç olduğunu ve doğalgazın hem temiz hem de ucuz olması nedeniyle Yatağan’ın doğalgaza kavuşacak olmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından tören alanında adak kesilirken Yatağan’a doğalgaz arzını sağlayacak çelik hattın ilk kaynağı olan “Altın Kaynağı”, Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Akmercan Genel Müdürü Yunus Keskin ve AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk gerçekleştirdi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2014, 17:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülseren karaarslan
Gülseren karaarslan - 3 yıl Önce

Bodruma gelmesini istiyoruz lütfen nezaman gelecek lütfen söyleyin

SIRADAKİ HABER

banner68