Muğla’da ilk yardım eğitimi seferberliği başladı

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un "Görevimiz ilk yardım" sloganıyla başlattığı "İlk Yardım Eğitimi Seferberliği" kapsamında Muğla’da öğretmen eğitimleri başladı.

Muğla’da ilk yardım eğitimi seferberliği başladı

Selçuk'un "Görevimiz İlk Yardım" sloganıyla başlattığı "İlk Yardım Eğitimi Seferberliği" kapsamında, önümüzdeki 3 ayda ilk etapta 260 bin öğretmen, idareci ve diğer okul çalışanlarına, ardından da öğrenci ve velilere ilk yardım eğitimi verilecek.

Okullarda çocukların güvenliğini daha da artırmak amacıyla başlatılan "İlk Yardım Eğitimi Seferberliği" kapsamında verilen eğitimlerle, öğretmenler tehlikeli ve ani bir durumda öğrencilere ilk ve ivedi sağlık desteği sunabilecekler.

81 ili temsilen belirlenen illerde başlayan eğitimler, Muğla’da da 25 Ocak 2021 itibarıyla yürütülmeye başlandı. Toplam 16 saatten oluşan ilk yardım eğitimlerinin 8 saatlik teorik bölümü çevrim içi, 8 saatlik uygulamalı bölümü ise İl Milli Eğitim Müdürlüğünün İlk Yardım Eğitim Merkezinde koronavirüs tedbirleri çerçevesinde yüz yüze yapılacak. Sağlık Bakanlığının İlk Yardım Yönetmeliği doğrultusunda gerekli eğitimleri alan kursiyerler, ilk yardımcı sertifikasına sahip olacaklar.

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Merkezi Müdürü Ergül Erdoğan, "İlk yardım eğitimi, insan hayatının kurtarılması ve yaşamın daha kötüye gitmemesi için önemlidir. Her insan yaşamı kutsaldır; ancak Milli Eğitim açısından baktığımızda anne ve babalar için çocukları çok kıymetlidir. İlk yardım eğitimleri ile çocuklarımız daha güvende olacaklar. Tıkanmalar, TYD, zehirlenmeler, boğulmalar, bilinç bozuklukları, yanıklar, donmalar, sıcak çarpmaları,  vücuda yabancı cisim kaçması gibi ilk yardım konularında hem teorik hem de uygulamalı eğitimler verilerek, öğretmenlerimiz donanımlı olarak ilk yardımcı kimlik kartı ve sertifikasına sahip olmaktadırlar. Dolayısıyla ilk yardım eğitimi alan öğretmenimizin yaşadığı yer, ailesi, komşusu hatta sokak daha güvende. Doğru uygulanan ilk yardım hayat kurtarır" diye konuştu.

İlk yardımın hayat kurtardığına vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise, doğru ve zamanında yapılan ilk yardım müdahalesinin hayati açıdan çok önem taşıdığına değindi. Konuşmasında "Bakanlığımızın başlattığı ‘İlk Yardım Eğitimi Seferberliği’ projesine ilimiz olarak destek veriyor olmaktan son derece gurur duyuyoruz. Çocuklarımızın sağlığını ve can güvenliğini her şeyden üstün tutuyoruz. Bu bağlamda tüm eğitim camiasının ilk yardım eğitimi alması son derece önem arz ediyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68