Muğla’da Kızılay’a bir haftada bin ünitenin üzerinde kan bağışlandı

Muğla’da, Türk Kızılay’ın 'acil kan bağışı' çağrısının ardından bir haftada bin ünitenin üzerinde kan toplandı. Türk Kızılay Muğla Şube Başkanı Yusuf Kayacık, “Geçen hafta pazartesi il genelinde alınan kan miktarı sadece 29 ünite idi. Çağrımızın ardından bu rakam salı 62, çarşamba 81, perşembe 93, cuma 87, cumartesi 104, pazartesi 226, salı 234 ve çarşamba 180 olarak gerçekleşti” dedi.

Muğla’da Kızılay’a bir haftada bin ünitenin üzerinde kan bağışlandı

Türk Kızılay Muğla Şube Başkanı Yusuf Kayacık, yapılan 'acil kan bağışı' çağrısının ardından Muğla’da bir haftada bin 96 ünite kan bağışında bulunulduğunu bildirdi.

Kayacık, yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının başlaması, ramazan ayı ve ardından kısa çalışma sistemine geçilmesi gibi durumların arka arkaya gelmesi nedeniyle Türk Kızılay Kan Merkezlerindeki kan stoklarında çok ciddi düşüşler yaşandığını hatırlattı.

“STOKLAR YÜZDE 30’LARIN ALTINA DÜŞTÜ”

Tarihte hiç yaşamadıkları bir şekilde stokların yüzde 30’ların altına düştüğünü belirten Kayacık, “Bunun üzerine geçen geçen Perşembe günü Türk Kızılay Muğla Şubesi olarak basın aracılığıyla kamuoyuna ve Muğla’ya bir çağrıda bulunduk. Her şeyden önce bu çağrıya kulak veren ve o günden bugüne Fethiye, Marmaris, Milas ve Menteşe ilçelerimizde bulunan kan merkezlerimizi ve birimlerimizi boş bırakmayan kıymetli hemşehrilerimize teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ İHTİYAÇTIR”

Kayacık, 27 Nisan Pazartesi il genelinde toplanan kan miktarı sadece 29 ünite olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Çağrımızın ardından bu rakam Salı 62, Çarşamba 81, Perşembe 93, Cuma 87, Cumartesi 104, Pazartesi 226, Salı 234 ve Çarşamba 180 ünite olarak gerçekleşti. Bütün kalbimle iyiliksever hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Bu yüzden sadece yakınlarınıza veya kendinize ihtiyaç olduğunda değil her an herkese kan ihtiyaç olabileceğini düşünerek herkesi kan vermeye davet ediyorum.”

Trafik Haftası sebebiyle Emniyet Müdürlüğü personelinin kan bağışı kampanyasına katılacağını aktaran Kayacık, ciddi bir bağış beklediklerini dile getirerek, Trafik Haftasını kutladı.

“KAN BAĞIŞINA GELENE ULAŞIM ÜCRETSİZ OLSUN”

Kayacık, Muğla Büyükşehir Belediyesinden de Muğla’daki beş temsilcilik ve il şubesi olarak kan vermeye gelen vatandaşlara ulaşımın ücretsiz sağlanmasını talep ederek, yol kenarlarındaki billboardlarda kan kampanyasıyla ilgili afişler paylaşmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68