Muğla’daki Gibyeliler bir araya geldi

Eski adı Gibye olan Yatağan ilçesine bağlı Yeşilbağcılar Mahallesi’nden Muğla’nın Menteşe ilçesine göçenlerin kurduğu Gibyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, istişare toplantısında bir araya geldi.

Muğla’daki Gibyeliler bir araya geldi

2011 yılında eski adıyla Gibye yeni adıyla Yeşilbağcılar Mahallesi’nin TKİ tarafından kamulaştırılması sonucu dağılan köy sakinlerinden Muğla’nın Menteşe ilçesine gelenlerin kurduğu Gibyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, geleneksel hale getirdiği yemekli istişare toplantısını kalabalık bir katılımla gerçekleştirdi.

Toplantıya Açı Dershaneleri sahibi Cihan Şimşek, MHP Yatağan Belediye Meclis Üyesi Mali Müşavir Bülent Çolak, Türk Ocağı Başkanı Hüseyin Akar, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dilek Genek ve birçok üye katıldı.

Müzikli yapılan toplantıda hem derneğin sorunları konuşuldu hem de eğlenildi.

Dernek Başkanı Sezai Gencer, toplantının açılış konuşmasında derneğin amaçlarından birisi olan Gibye'nin belgeseli kitabını çalışmalarının bittiğini ve kitabın ilgilenenlerin hizmetine sunulduğunu duyurdu. Gencer, kitabın hazırlanışında Prof. Dr. Bilal Söğüt ve ekibinin çok büyük katkılarının olduğunu belirterek teşekkür etti. Kitaptaki bilgilerin antik dönemden bu güne kadar yer alan tarihi ve kültürel olaylar ve belgeler yer aldığını söyledi.

Programda özellikle yerel türkülere ve Gibyeli sanatçılara yer verildi. Programa Muğlalı yerel sanatçı Mehmet Topçuoğlu ve Burak Gencer sazları ve türküleriyle renk kattılar.

Program sonunda derneğin faaliyetleri ve belgesel kitabının hazırlanmasındaki katkıları ve başarılı çalışmaları nedeniyle dernek başkanı Sezai Gencer ve eşi Fatma Gencer’e dernek üyeleri tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
YAŞAR KOÇ
YAŞAR KOÇ - 12 ay Önce

TEBRİKLER EMEĞİ GEÇENLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BEN YILLARDIR KÖYÜMÜNDEN AYRI OLDUĞUM İÇİN KÖY HASRETİ TUTUŞUYORUM ANKARADAN SELAMLAR SEVGİLER

SIRADAKİ HABER

banner56