Muğlalı öğrenciler, “yeşil ve mavi“yi fotoğraflayacak

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin girişimiyle, Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, “Yeşil ve Mavi - Keşfet Muğla’nı” adlı liseler arası fotoğraf yarışması düzenlenmesi için protokol imzalandı.

Muğlalı öğrenciler, “yeşil ve mavi“yi fotoğraflayacak
 Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin girişimiyle Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, Muğla genelindeki liselerde okuyan öğrencilerin duygu ve düşüncelerini görsel sanat çalışmaları aracılığıyla sergileyebilmeleri ve öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla düzenlenen “Yeşil ve Mavi - Keşfet Muğla’nı” adlı fotoğraf yarışması için taraflar arasında protokol imzalandı.

Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda, Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, milli eğitim personelleri ile cemiyetin yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, başvuruların başladığı bildirildi.

Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, toplantıda yaptığı konuşmada, eğitimin söz konusu olduğu konularda, kurumlar arası ilişkilerin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Eğitim ve öğretimin yanı sıra öğrencilerin sosyal faaliyetlerle de geliştiğini vurgulayan Ekinci, “Çok güzel bir şehirde ve coğrafyadayız. Bu coğrafyanın güzelliğini bazen farkına bile varamıyoruz. İşte bu çalışmanın amacı çocuklarımızın o algılarını özel bir yere odaklamayı ve farkında olmayı sağlamak. Ellerindeki o fotoğraf makinalarının kadrajının içerisine çocuklarımız güzellikleri yerleştirmeye çalışarak o güzelliklerin farkına varmayı çabalıyoruz” diye konuştu.

Ekinci, fotoğrafçılığın gençler üzerinde önemli etkiler yaratabileceğini ve bunun başta kendileri olmak üzere tüm Muğla’ya katkılar sağlayabileceğini savunarak, şöyle konuştu:

“Çocuklarımızın çektiği resimlerin sosyal medyada yayınlaması ve birçok dergide çıkması, bizleri o kadar şaşırtacak ki, bu nedenle aynı zamanda katkı yapacağını düşünüyorum. Bunun habercilik boyutu da ayrı. Sizlerde biliyorsunuz ki eline her fotoğraf makinası olan gazeteci veya fotoğrafçı değildir. Bunun muhakkak eğitimli olması gerekir. ‘Keşfet Muğla’nı’ diyoruz. ‘Yeşil ve Mavi’ diyoruz. Sonucunda elbette ki çocuklarımıza ödülümüz olacak. Aynı zamanda çocuklarımıza Gazeteciler Cemiyetimiz tarafından bir teknik eğitim verilecek. Bunların hepsini sevinç ile karşılıyoruz.”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Akbulut ise, yönetime geldikleri 9 aydan beri eğitime önem vereceklerini söylediklerini, her toplantıda gündemin ilk maddesinin eğitim olduğunu ve bu projeyle de uzun süredir hayalini kurdukları bir çalışmayı hayata geçirdiklerini söyledi.

Projeyle ilgili olarak Mili Eğitim Müdürü ile görüştüklerinde, olumlu tepkiler aldıklarını ve kısa sürede projeye şekil verdiklerini aktaran Akbulut, “Bu çalışmayı yapmamızın sebebi, artık eğitim çağındaki öğrenci kardeşlerimizin de gazetecilik mesleğine olan ilgililerini arttırmak, gazetecilik mesleğinin bu yöndeki farkındalığını arttırmak ve belki de bunda sonra ki hayata dair yapacak oldukları tercihlerde gazetecilik mesleğin de bir nebze de olsun ilgilerinin artmasını sağlamaktı” ifadelerinde bulundu.

Akbulut, fotoğrafçılık yarışmasının sadece yarışmadan ibaret olmadığını ve yarışmanın ardından fotoğrafçılığa ilgi duyan öğrencilerin bu alanda kendilerini geliştirebilmeleri için olanaklar oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bu yarışmanın sonunda bir ödül töreni olacak. Çok önemli ve değerli isimlerden oluşan bir seçici kurul ile birlikte bu projeyi yürütmüş olacağız. Ben bu projede bize yakınlıklarını ve desteklerini hiç esirgememiş olan Milli Eğitim Müdürüm ve çalışanları ile birlikte bu projede emeklerini ve desteklerini bizimle paylaşan yönetim kurulu üyelerimize de huzurunuz çok teşekkür etmek istiyorum.”

22 Nisan’da sona erecek yarışmada ilk üçe giren öğrencilerin, fotoğraf makinesi ile ödüllendirileceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95