Muğla'nın En Büyük İş Güvenliği Şirketi Yatağan'da

Muğla'nın en büyük iş güvenliği firması olarak dikkat çeken, Yatağan merkezli Muğla Genç Hekim Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi, geçtiğimiz günlerde meydana gelen kazada 7 işçinin hayatını kaybettiği Milas'ta iş güvenliği eğitimi verdi. Seminerde konuşan Muğla Genç Hekimler Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi yetkilisi M. Gökhan Güçlü; “Daha birkaç gün önce Milas'ta meydana gelen iş kazasında 7 arkadaşımız hayatını kaybetti. Benzer iş kazalarının önlenebilmesi amacıyla Muğla'nın en büyük ve kapsamlı iş güvenliği şirketini Yatağan merkezli olarak kurduk” dedi.

Muğla'nın En Büyük İş Güvenliği Şirketi Yatağan'da
 2013 yılı başında yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası işletmeler için pek çok yükümlülüğü de beraberinde getirirken, Muğla'nın en büyük iş güvenliği firması olarak dikkat çeken ve merkezi Yatağan'da bulunan Muğla Genç Hekim Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Çarşamba günü Milas Belediyesi Düğün Salonu'nda Milaslı işletmecilere yönelik bilgilendirme semineri düzenledi. 
Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğinde düzenlenen seminere Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim'in yanı sıra çok sayıda işletme sahibi katıldı. 
Milas'ta meydana gelen iş kazasında 7 işçinin hayatının kaybetmesinin sık sık gündeme getirildiği seminerde konuşan Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim, Güllük beldesinde 7 işçinin hayatını kaybetmesi ile yaşanan olaydan büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi. 
İş kazalarının önüne geçmek için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Devrim; “Yaşanan olaylardan ders çıkarmalıyız. Bu tarz kazalar iş güvenliği tedbirleri alınmadığından kaynaklanan sorunlar. Onun için o mevzuatların içinde olan kurallara biz de uymaya çalışacağız. Biz üyelerimizin, esnaf arkadaşlarımızın hak ve hukuklarını korumak için sorunları üst kurullara iletiyoruz. Her meslek dalının kendine göre bir risk seviyesi var. Bunun en acı örneklerinden birisini geçtiğimiz günlerde ilçemizde yaşadık. Bunun nedeni iş sağlığı tedbirlerinin alınmaması olabilir. Belki de gerekli tedbirler alınsa o arkadaşlarımız şu anda aramızda olabilirdi. Bunun içinde yasanın ve hazırlık sürecinin öneminin farkındayız” dedi. Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim'in konuşmalarının ardından, Muğla Genç Hekimler Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi yetkilisi M. Gökhan Güçlü ve beraberindekiler tarafından yapılan bilgilendirmeklerde, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası hakkında detaylı bilgi verildi. 
İşletme sahiplerinin yoğun itirazları nedeniyle yasa üzerinde bazı düzenlemelerin yapıldığına değinen Gökhan Güçlü; “1,5 milyona yakın işyerinin hekim ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma şartı kısa bir süreliğine  ertelendi.
Buna göre, 50'den az çalışanı olan "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" işlerin yapıldığı iş yerleri için 30 Haziran'da yürürlüğe giren hekim ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma şartı bir yıl ertelenirken, bu kapsamdaki iş yerleri kısa sürede hazırlıklarını tamamlamalı. Çok sayıda işyeri, bu şartı 30 Haziran 2014'ten itibaren yerine getirecek.
"Az tehlikeli" iş yeri kapsamında olan ve 50'den az işçisi olan kuruluşlarla kamu işyerlerinin hekim ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma şartı ise iki yıl erteleniyor.
Böylelikle bu iş yerleri iş güvenliği yasasına 30 Haziran 2014 yerine 30 Haziran 2016'da dahil olacak” dedi ve yaklaşık 30 Bin işyeri için ertelemenin söz konusu olmadığına vurgu yaparak; “İş güvenliği yasasına halen dahil olan 30 bin iş yeri için ise erteleme yok.
Halen yükümlülüğü devam eden iş yerleri, iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmamaları halinde her ay için 5.390 lira ceza ödeyecek. Bu cezaların katlanarak devam etmesi söz konusu” ifadelerini kullandı. 
Muğla' nın En Büyük İş Güvenliği Firması 
Ayrıca Muğla Genç Hekimler Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi'nin kendi alanında Muğla'nın en büyük ve kapsamlı firması olduğunu da sözlerine ekleyen Gökhan Güçlü; “Çok geniş bir portföye sahibiz. Fethiye'den Bodrum'a kadar pek çok işletmeyi yeni yasaya hazırlıyoruz. On binlerce kişiye hizmet verdiğimizi söyleyebilirim. Yatağan'dan sonra ikinci şubeyi Milas'a açmamız söz konusu. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'yla ilgili bütün hizmetleri iş yerlerimize verme şansına sahibiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2013, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER