Muğla’nın içme suyu sorunu çözülüyor

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Muğla İçme Suyu Projesi ile Muğla’nın Menteşe ilçesinin 2050 yılına kadarki su ihtiyacının karşılanacağını bildirdi.

Muğla’nın içme suyu sorunu çözülüyor
 Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla, Muğla’nın Menteşe ilçesinin 2050 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacını karşılayacak “Muğla İçme Suyu Projesi”nin toplam 173 bin kişiye hizmet vereceğini bildirdi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Proje kapsamında il merkezine su temin eden mevcut kaynaklara ilaveten Sandras-Çövenni kaynaklarından alınacak yıllık 7,32 milyon metreküp su 12 bin 300 metrelik isale hattı tüneli ve yaklaşık 98 bin 500 metre uzunluğunda ve bin milimetre çapında çelik borulu isale hattı ile günlük 45 bin metreküp kapasiteli yeni yapılacak Muğla İçmesuyu Arıtma Tesisi’ne, oradan da Menteşe ilçesinde yer alan 5 adet içme suyu deposuna iletilecektir. Sandras kaynakları ile birlikte mevcut Bahçeyaka ve Değirmendere kaynaklarından sağlanacak yıllık 14,51 milyon metreküp ve ileride yapılması planlanan Muğla Barajı’ndan sağlanacak 11,71 milyon metreküp ile birlikte Muğla il merkezine toplam 26,22 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilerek şehir merkezinin 2050 yılına kadarki uzun vadeli içme ve kullanma suyu sorunu çözüme kavuşacaktır. İşin projeleri tamamlama aşamasında olup 2018 yılı içerisinde yapımı başlanacaktır.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56