18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bozarmut'ta iki araç birbirine girdi: 5 yaralı

Muğla’yı artık 7 milletvekili temsil edecek

YSK, 600 milletvekili sayısına göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını yeniden belirledi. Muğla’nın 6 olan milletvekili sayısı 7’ye çıktı.

28 Temmuz 2017 Cuma 16:31
Bu haber 680 kez okundu
Muğla’yı artık 7 milletvekili temsil edecek

 Yüksek Seçim Kurulu (YSK), referandumla kabul edilen anayasa değişikliğiyle 600 olan milletvekili sayısına göre illere dağılım yaptı. 32 ilin milletvekili sayısı arttı. Milletvekili sayısında en çok artış, İstanbul ve Ankara’da oldu. Ankara’nın seçim bölgesi sayısı 3’e, Bursa’nınki 2’ye çıktı. YSK, anayasa değişikliğiyle 600’e çıkan milletvekili sayısının illere göre dağılımını yeniden belirledi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, illerin son sayımdaki nüfusuna göre milletvekili sayısı değişti. İstanbul’un milletvekili sayısı, 88’den 97’ye yükseldi. Ankara’nın 32 olan milletvekili sayısı 36’ya, İzmir’in 26 olan milletvekili sayısı ise 28’e yükseldi. Antalya, Bursa, Gaziantep, Mersin, Kocaeli ve Şanlıurfa, ilk seçimde 2’şer milletvekili daha fazla çıkaracak. Muğla, Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Hatay, Kayseri, Kocaeli, Ordu ve Batman, milletvekili sayısı artan iller arasında yer aldı. Düzenlemeyle Ankara’nın seçim bölgesi sayısı, 2’den 3’e çıktı. Bursa ise 2 seçim bölgesine ayrıldı. İstanbul, 3 seçim bölgesi olarak aynı kaldı.

İstanbul’da milletvekili sayıları, birinci bölge 34, ikinci bölge 29, üçüncü bölge ise 34 olarak yenilendi.

 

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV