Muhammed Mürsi için gıyabi cenaze namazı kıldılar

Yatağan ilçesinde, mahkeme salonunda hayatını kaybeden Mısır’ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mürsi için gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından AK Parti İlçe Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı.

Muhammed Mürsi için gıyabi cenaze namazı kıldılar

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mürsi, mahkemede hakimden söz istediği sırada baygınlık geçirerek hayatını kaybetti. 2013 yılından bu yana tutuklu bulunan ve hakkında açılan davalardan toplam 48 yıl hapse mahkum edilmişti.

68 yaşında hayatını kaybeden Mürsi için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tüm Türkiye’de olduğu gibi Yatağan ilçesinde gıyabi cenaze namazı kılındı. Gıyabi cenaze namazını İlçe Müftüsü Abdullah Kılıç kıldırdı.

Cenaze namazının ardından cami çıkışında basın açıklaması yapan AK Parti Yatağan Başkanı Ali Tekin, Mürsi’nin özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürüdüğünü söyledi.

Mürsi’nin Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrildiğini kaydeden Tekin, “2013 Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdülfettah es-Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuk ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21’inci yüzyılın Firavunu Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Basşta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da darbe rejiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalarak işkenceleri , haksız yargılamaları ve vahşi idamları görmezden gelmiştir” diye konuştu.

Tekin, kendilerinin Mürsi’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahitleri olduklarının altını çizerek, “2 bin 357 gündür Mısır zindanlarındaki direniş destanını sürdüren Muhammed Mürsi, zalimlerin mahkemesinde şehadete yürümüştür. ‘Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma’ diye buyuran bir dinin mensupları olarak bu süreçte bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur. Barbar Sisi’ye karşı ‘dur’ diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından hayırseverler tarafından Mürsi’nin hayrına lokma ikram edildi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER