Muhtardan belediyeye “ihaleyi iptal et” çağrısı

Hacıbayramlar Mahallesi Muhtarı Servet Kesik, Yatağan Belediyesi tarafından 2 Ekim’de yapılacak ihaleyle satılacak olan Hacıbayramlar Mahallesi’ndeki 73 bin 700 metrekarelik tarlanın satılmasına tepki gösterdi.

Muhtardan belediyeye “ihaleyi iptal et” çağrısı
 Hacıbayramlar Mahallesi Muhtarı Servet Kesik, geçmişte mahallerindeki hayırseverlerin, karşılığında Hacıbayramlar Mahallesi’nin ihtiyaçları karşılansın diye muhtarlığa bağışlanan tarım arazilerinin, Yatağan Belediyesi’ne devrolmasının ardından yüksek fiyatlarla satılmasına tepki gösterdi.

Kesik, muhabirimize yaptığı açıklamada, Hacıbayramlar Mahallesi Muhtarlığı’na ait yaklaşık 250 dönüm tarım arazisinin, yaklaşık 130 dönümü, yine Yatağan Belediyesi’nce yapılan ihaleyle 4 ayrı parça halinde satıldığını söyledi.

Atalarının bağışladığı tarım arazilerinin Hacıbayramlar’dan olmayanlara satılmasından rahatsız olduklarını belirten Kesik, “Daha önce yapılan ihale zamanı da karşı çıktım. 123 imza topladım ve kaymakamlığa başvurdum. Onlar da beni belediyeye sevk etti. Belediye de bana satıştan elde edilecek gelirin yine Hacıbayramlar için kullanılacağını söyledi. Yatağan Belediyesi, yaklaşık 130 dönümlük arazinin kira ve satışından yaklaşık 1,3 milyon lira elde etti. Fakat benim mahalleme 100 bin lira bile harcamadı” diye konuştu.

Kesik, Hacıbayramlar Mahallesi’nde yaşayan bazı çiftçilerin daha önce muhtarlığa ait olan bu araziyi kiralayarak geçimlerini sağladığını anımsatarak, ihaleyle satılan araziler için alım güçlerinin olmadığını işaret etti. Bu nedenle bu arazileri Hacıbayramlar’dan olmayanların satın alabildiğini kaydeden Kesik, şöyle konuştu:

“Bugün bu araziler, yarın düşünülmeksizin satılıyor. Bu araziler satılırken bu toprakların insanları hiç düşünülmüyor. Daha önceleri buralar vatandaşlarımızca kiralanır, tarımsal faaliyetler gerçekleştirilirdi. Fakat satıldıktan sonra gelecek nesillerimiz ne yazık ki bunu yapamayacak. Ancak burada amele olarak günlük yevmiyeyle çalışabilecek. Buradan elde edilecek gelir de Hacıbayramlar için kullanılmayacak, başka yerlere akıtılacak. Bizim atalarımız tarım arazilerini bu nedenle muhtarlığa bağışlamamıştır.”

Kesik,  yetkililere seslenerek, 2 Ekim Pazartesi günü Yatağan Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda Hacıbayramlar Mahallesi’nin Köyönü Mevkisindeki 73 bin 70 metrekarelik alanın KDV hariç 515 bin 900 lira muhammen bedelle satışa çıkarılmasına engel olunmasını istedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER