MUÄžLA'DA, % 3,LÜK ARTIÅž VAR!

MUÄžLA'DA, % 3,LÜK ARTIÅž VAR!

MUÄžLA'DA, % 3,LÜK ARTIÅž VAR!

Ülkemizde turizmden söz edildiğinde, ilk akla gelen illerin başında, sahip olduğu turizm potansiyeliyle şüphesiz Muğla ili gelir.

Çünkü Muğla ili, yılda hava ve deniz yoluyla yöreye giriş yapan 3 milyon 200 bini yabancı olmak üzere, toplam 7 milyonun üzerinde turisti ağırlama görevini üstlenerek önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Muğla'da ülkemize giriş yapan yabancı turistlerin değerlendirmesi yapılırken, hep bir önceki yıla göre meydana gelen artışa bakarız.

Örneğin, Muğla Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, yöredeki Hava Limanlarıyla, deniz gümrük kapılarında tutulan kayıtlara bakılarak yapılan değerlendirmeye göre, Muğla ve yöresine bu yılın 7 aylık döneminde hava ve deniz yoluyla gelen yabancı turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 3'lük artışla 1 milyon 728 bin 608'e ulaşmış bulunuyor.

Yöreye, sadece Temmuz ayı içinde de ise, 643 bin 237 yabancı turist girişi olmuş. Yöreye hava ve deniz yoluyla gelen yabancı turist sayısında da , geçen yılın 7 aylık dönemine göre % 3,lük artış sağlanırken, sadece Temmuz ayında gelen yabancı turist sayısında ise, geçen yılın Temmuz ayına göre % 1,lik bir artışın kaydedildiği görülüyor.

 7 aylık dönemde Muğla'ya gelen yabancı turistlerin de, 858 bin 545'i Dalaman, 560 bin 545'i  Milas-Bodrum Hava Limanı kanalıyla, 309 bin 518'i de deniz gümrük kapıları kanalıyla giriş yapmış.

7 aylık dönemde yöreye gelen yabancı turistler arasında İngiliz turistler 800 bin 643 kişiyle önceki yıllarda olduğu gibi, yine ilk sırada İngiliz turistler yer alıyor. Bu turistleri de, 126 bin 38 kişiyle Hollandalılar, 110 bin 48 kişiyle Rusya Federasyonundan gelenler, 90 bin 502 kişiyle Fransızlar, 85 bin 573 kişiyle Almanlar ve 65 bin 678 kişiyle de Belçika'dan gelen yabancı turistler izliyor. Geri kalan turistleri, diğer ülkelerden gelenler oluşturuyor.

Turist sayısında 7 aylık dönemdeki artışın % 3 dolayında olması, çok küçük bir yüzde olarak görülüyorsa da, önceki yıllara göre değerlendirildiğinde önemli bir yüzde olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

Örneğin, 2010 yılının değerlendirmesi yapılırken, bir önceki yıla göre % 9 dolayındaki artış, 2011 yılına gelindiğinde % 3 ile birlikte % 1, lik bir artışı ifade etmektedir. Bu oran da kesinlikle küçümsenemez.

Ancak, bu rakamları ve artışı elbette yeterli görmememiz, hem turist sayısındaki artışı, hem de ülkemize giren döviz girdilerini artırabilmek için, tüm kişi ve kuruluşlarla işbirliği içinde kesintisiz çalışmamız gerekiyor.

Aslında ülke ekonomisi ve kalkınmamız için buna da mecburuz.

Çünkü Muğla gibi bir ildeki işletmelerin büyük bir çoğunluğu, yıllık kazancını turizm sektörüne göre ayarlamak zorunda kalıyorlar.

Böyle bir ilde, turist sayısındaki ve döviz girdilerindeki artışın olmaması demek, hem yöredeki işletmelerin beklentilerinin, hem de ülkemizin beklentilerinin karşılanmaması anlamına geliyor.

O nedenle, Muğla ilinde hem turizm sektöründeki alt yapı, hem de turizme sunduğumuz hizmetlerdeki kaliteyi her geçen gün arttırmak, bizim gibi turizme soyunan ülkelerle de rekabet edebilecek düzeye gelmemiz gerekiyor.

Yani, turist sayısını ve ülkemize giren döviz gelirlerini arttırmak için, sadece doğal güzellikler ve kültürel zenginlikler yeterli olmuyor.

            Muğla ilinin turizm sektörü kanalıyla ülke ekonomisine her yıl sağladığı katkı 2 milyar 500 milyon doları buluyor.

Dileğimiz, bu katkının bu yıl, 3 milyar dolara, yöreye hava ve deniz yoluyla gelen yabancı turist sayısının da 3 milyar 500 kişiye ulaşmasıdır.

 Bunun için tüm kişi ve kuruluşlara önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Yani, herkes elini taşın altına sokmalıdır.

Bunun için de, yolda yürüyen insanın da, yolda simit satanın ve taksici esnafının da,  büyük turistik işletmelerin de bu konuda ayrı ayrı görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Bunu kesinlikle unutmamız gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68