MUÄžLA'NIN İLK “SANAT EVİ” YATAÄžAN'A AÇILDI

MUÄžLA'NIN İLK “SANAT EVİ” YATAÄžAN'A AÇILDI

MUÄžLA'NIN İLK “SANAT EVİ” YATAÄžAN'A AÇILDI

Aydın - Muğla Karayolu üzerinde Yatağan Orman Kavşak Sahası'na açılan “Sanat Evi”nde bakır işleme, mermer biblo, mermer mozaik panoları, Milas halıları, kristal ve ahşap oyma, el dokumaları, yöreye özgü ürünlerden çam balı, pekmez, zeytin, zeytinyağı, ceviz, doğal çayların toptan ve perakende satışları yapılıyor.

Kendisi 1994 ile 1995 yıllarında Muğla Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'nda öğretim üyeliği yapan ve aslen Kavaklıdere İlçesi'nden olan bakırcı ustası Ümit Alper'in eşi Tülay Alper de, aynı zamanda bir mermer mozaik sanatçısı.

Muğla İlinde bu kadar geniş kapsamlı bir Sanat Evi'nin ilk defa açıldığını belirten Ümit Alper; “Bakırcılık mesleği, bilindiği üzere Kavaklıdere İlçesi'nde ata mesleğidir. Ancak mutfak bakır malzemeleri satışları azalınca, bakırları işlemeli hediyelik eşya olarak üretmeye başladık. Sanat Evi'ne de turizm yerlerine giden Aydın - Muğla Karayolu üzerine yaptım. Daha önce Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi turistlik yerlere şömine, ocakbaşı, çatı kaplama ve yağmur oluğu gibi dekorasyon ürünlerini uygulama fırsatı bulduk. Bu dalda İlime, ülkeme daha çok hizmet sunmak için, Muğla'da ilk defa bir Sanat Evi kurmaya karar verdim. Bu kararı almada, eşimin katkısı çok büyüktür. Amacım, Muğla'nın tüm yöresel el sanatlarının buluştuğu bir mekân açmaktı, bunu başardığım için çok mutluyum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68