MUÄžLA'NIN ZENGİNLİÄžİ!..

MUÄžLA'NIN ZENGİNLİÄžİ!..

MUÄžLA'NIN ZENGİNLİÄžİ!..

Su, bireylerin yaşamında vazgeçilemeyen gereksinimdir.

Toprak, su ve hava insanlar başta olmak üzere, tüm canlıların yaşamını devam ettirebilmeleri için üç temel gereksinim olarak bilinir.

Her fırsatta, su kaynaklarının bir gün tükenebileceğinden, sahip olduğumuz su kaynaklarını en tasarruflu bir şekilde kullanmadan söz ederiz.

Sağlıklı içme suyu ise, çok ayrı bir özelliğe ve değere sahiptir.

İşte” Labranda Suyu “da, bu değerlerimiz arasında yer alır.

Labranda kaynak suyu, sadece Muğla ilinin ve Milas ilçesinin zenginliği değil, aslında tüm Türkiye'nin ve insanlığın zenginliğidir.

Onun için de, toplumun tüm katmanları olarak, Muğla'mızın ve Milas ilçemizin sahip olduğu bu zenginliğe canımız gibi sahip çıkmamız gerekiyor.

Basın yayın organlarında, Muğla İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Kocabaş'ın Muğla'nın ve Milas ilçesinin sahip olduğu  içme suyuna dikkat çekilerek,“Labranda su kaynaklarına sahip çıkın çağrısı”nı görünce hoşuma gitti ve gerçekten de bu sorumlu davranışı takdirle karşıladım.

Çünkü, bu zenginliğimize hepimizin  sahip çıkması gerekiyor.

Mehmet Kocabaş'ın açıklamasında, Milas'taki Labranda su kaynakları yakınlarında maden firmaları tarafından yapılan kontrolsüz patlatmalara karşı facebook üzerinden “Labranda suya sahip çıkıyoruz grubu kuruldu.” denilmekteydi.Türkiye'nin önemli tatlı su kaynaklarından Labranda'nın uzun yıllardır yaşadığı tehlike çeşitli vesilelerle dile getirilmekteydi.

Son olarak Muğla İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Kocabaş'ın basın açıklamasında bir kez daha ortaya çıkan tehlikeyi yetkili makamlara duyurmak için “Milas Efeleri” adlı facebook grubu oluşturularak,“Labranda suya sahip çıkıyoruz” adında yeni bir grup kurulduğu duyuruldu. Kısa sürede büyük ilgi gören topluluk, e-posta aracılığıyla Milas Kaymakamlığı, Muğla Barosu, Esan Eczacıbaşı firması ve Milas Belediyesi'ne ulaşmayı planlıyor.

            Grubun duvarında yer alan iletilerde de şu ifadeler yer alıyor: “Antik Çağlardan bugüne Antik Labranda şehrinden Milas'ımıza akan doğal kaynak suyumuz Labranda, tehdit altında!..

Maden şirketleri tarafından yapılan patlatma çalışmaları sebebiyle yeraltı suları yer değiştirmekte ve kaybolmakta. Alınan mahkeme kararları hiçe sayılarak 100 kilo dinamit kullanılıp, doğa tahrip edilmekte. Buradan yapacağımız uyarılar ile yetkilileri ve maden şirketlerini uyarmak birer Milas'lı olarak bizim görevimiz. Tarih boyunca uygarlıklara başkentlik yapmış güzel şehrimiz Milas'ımızın , Antik Çağlarda Karia ülkesinin Başkenti olan Labranda şehrinin suyu olan Labranda su uzunca bir süredir Maden Åžirketlerinin tehdidi altındadır. Daha önce alınmış üniversite raporları ve hatta mahkeme kararları olmasına rağmen 100 lerce kilogram dinamit ve benzeri patlayıcı maddeler kullanılarak yapılmaya çalışılan maden çıkartma işleri sonucunda yeraltı su kaynakları yer değiştirmekte hatta zamanla kaybolmaktadırlar. Labranda'ya yakın köylerde de hissedilen bu durum Tanrıların suyu olarak bilinen ve yaklaşık yüz yıldan bu yana Milas halkı tarafından da tüketilen Labranda suyumuzu da etkilemiş ve suyun debisinde önemli oranda azalma meydana gelmiştir. Sizden isteğimiz bilinçsizce ve fazla oranda kullanılan bu patlayıcı maddelerin kullanılmasının önüne geçilerek su kaynaklarımızın kaybolmasına müsaade etmemenizdir.” deniliyor.

Açıklama “ Gereğini yapacağınıza olan inancımız ve İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz”şeklinde tamamlanıyor.

Önemli olan ise, sahip olduğumuz zenginliğimizin kıymetini bilerek, tüm kişi ve kuruluşların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesidir.

 Çünkü, geleceğimiz adına bu korumaya mecburuz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68