MUÄžLA'YA YENİ BİR MÜZE FİKRİ!

MUÄžLA'YA YENİ BİR MÜZE FİKRİ!

MUÄžLA'YA YENİ BİR MÜZE FİKRİ!

TARİHİ ZENGİNLİKLERİMİZ DAHA İYİ TANITILABİLİR!..

Muğla kent merkezine yeni bir müze fikri, gerçekten de güzel.

Muğla Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün'ün, basında yer alan “Muğla'ya Yeni Müze Yapılması” ile ilgili açıklamasını görünce, gerçekten de çok hoşuma gitti.

Çünkü, Muğla ili Karia ve Likya gibi uygarlıklara başkentlik etmiş, il genelinde çeşitli uygarlıkların izlerini taşıyan 195 antik kente ve ören yerine sahip bir il. İl genelindeki ören yerlerinin 22 si düzenlenmiş ören yeri özelliğini taşımakta, bu gibi yerleri de her yıl 1 milyonun üzerinde kişi giriş bileti ödeyerek geziyor. Bu ziyaretçiler de milyonlarca lira da gelir bırakıyor.

İlde ayrıca, Osmanlı dönemi sanat eserlerinden kabul edilen ve koruma altına alınmış olan 4 bin tescilli yapı bulunuyor. Bir bölümü de ayaktadır.

Bu yapıların, 400 tanesi de Muğla kent merkezinde ve kent merkezinin mesire yeri ve tarımsal üretim merkezi durumundaki Karabağlar yaylasında bulunmaktadır.İl genelinde koruma altına alınmış bulunan ve tescilli 260 adet tarihi çınar ağacının 100 e yakını da Muğla merkez ilçe sınırları içinde kalıyor.

Muğla kent merkezi, Ağa Han Mimarlık ödülü ile restore edilerek kültür turizmine açılan “Konakaltı Kültür Merkezi” ile, yine restore edilen “Yağcılar Gölcüklü Hanı” ve Muğla Valiliğinin, Muğla Belediyesinin ve özel kişi ve kuruluşların öncülüğünde restore edilerek kültür turizmine kazandırılan, pek çok tarihi yapı da Muğla kent merkezinde bulunmaktadır.

Muğla ilinde, Dünya'nın sayılı 6 müzesinden birisi olan “Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi”  ile, ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Muğla il merkezinde bulunan tek “Doğa Tarihi ve Fosil Müzesi” nin yanında, Bodrum, Milas, Muğla, Marmaris ve Fethiye Arkeoloji müzeleri de  tarihi zenginliklerimizin sergilendiği müzelerimizdir.

Muğla kent merkezinin, hem il merkezi oluşu, hem de merkezin Marmaris, Bodrum, Fethiye, Datça, Dalaman ve Ortaca gibi turizm merkezlerine geçen yolların güzergahında bulunması , kent merkezinde tüm ören yerlerinin zenginliklerini tanıtan bir müzenin bulunmasını da bir bakıma zorunlu kılıyor.

O nedenle, Muğla kent merkezinde yeni ve kapsamlı bir müzenin kurulması fikri gerçekten de desteklenmesi gereken önemli bir fikirdir.

Kaldı ki, Muğla'ya yeni bir Müze yapılmasıyla ilgili bu fikir, Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün tarafından  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a  sunulmuş, bu fikre de olumlu yanıt verilmiş bulunmaktadır.

 Onun için de ilk adım  fazla gecikmeden  bir an evvel atılmalıdır.

Muğla kent merkezine geniş kapsamlı ve tüm tarihi zenginliklerin tanıtıldığı bir müzenin kurulması, Muğla kent merkezine daha fazla yerli ve yabancı turistin gelmesi, kent merkezindeki işletmelerin turizm sektöründen hak etmiş oldukları paydan, daha fazlasını alabilmeleri  anlamına gelecektir.

Onun için de “Muğla'ya Yeni Bir Müze Kurulmalıdır” diyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68