MURAT BEKEM BOMBALADI

- “Kılıçdaroğlu gelse önseçimi alamaz” - “Diğer partilerin yöneticileri, CHP’de delege yapıldı” - “Başkan Işık heyecanını kaybetti” - “CHP İl ve İlçe Yönetimi tarafsız değil” - “Yatağan’da değişen ve gelişen hiçbir şey yok” - “Korktuğum için değil terbiyemden susuyorum”

MURAT BEKEM BOMBALADI
 CHP Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı emekli Maden işçisi Murat Bekem gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bekem Yatağan’da yapılacak olası bir önseçimde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun bile şansının olmayacağını belirterek, “Yatağan CHP’de diğer partilerin yönetim kurulu üyeleri delege yapıldı” diyerek “malesef üye yapısı ortada”

Yatağanda önseçim yapılacak olsa da aday adayı olur muydunuz sorusuna, Hayır cevabı veren Bekem, “çünki bunu daha öncede belirttim, Yatağan’da partimizin üye yapısı belli. Birçok arkadaşım yalnızken, baş başa kaldığımızda konuşuyor ama açık açık yüreklilikle bunu konuşamıyor. Şu anki üye yapısı incelendiğinde belki de yarı yarıya başka partilerde de kaydı olanların olduğu görülüyor. Bu daha önce genel başkanımızın İzmir’de yapmış olduğu açıklama ile örtüşen bir durum. bu şartlarda sayın genel başkanımız bile önseçime girse 10 oy alamaz. Bu şekilde dizayn edilmiş bir yapı mevcut. Bu üyelikler elden geçirilip düzene sokulduktan sonra önseçimden de tereddüt etmem. Çünkü sandık demokrasinin olmazsa olmazı. Ancak Yatağandaki bu yapıda sandıktan çıkacak sonuç demokrasi ile bağdaşmaz. Çünki o sandıkta oy kullananların nitelikleri bellidir. Sandık asgaridir olmazsa olmazdır fakat bu sağlıklı bir yapı varsa geçerlidir. Şu anda ileri gidiyorum, şu anda Yatağanda bir başka siyasi partinin yönetiminde görevli olup CHP’de delege olan insanlar var. Bunları kimseyi rencide etmek için söylemiyorum. Ayrıca yine başka partilere üye olup CHP’de üye ve delege olanlarda var. Ben bunu dile getirdiğimde bana, “artık o üyelikler iptal edildi denildi. 295 üyenin üyeliği düşürüldü denildi. Ancak bunun sağlıklı bir şekilde yapıldığına inanmıyorum. Tüm aday adayları gelsin, partili büyüklerimiz gelsin inceleyelim tablo ortaya çıkacaktır. CHP özgürlüğü ve emeği temsil eder.

Niçin Yatağan?

1968’den bu yana Yatağanla ilişkiliyim. 1978’de de santralin yapımındaki firmada çalışmaya başladım. Ben Yatağan’a geldiğimde ayakkabımın altı delikti. Burada kazandığım parayla evlendim, barklandım. Çoluğumu çocuğumu okuttum. Ancak bazı büyüklerimiz benim için yabancı diyorlarmış. Ben Yatağan’da doğan bir kimseden daha fazla Yatağanlı olduğuma inanıyorum ve Yatağanı onlardan daha çok seviyorum. Bu geçmişte de yaptığımız faaliyetlerle ve çalışmalarla ortadadır. Herkes benim kadar Yatağanı sevseydi Yatağan bu gün bu halde olmazdı. Benim için yabancı diyenlere, yalancı diyorum. İnsanların doğum yerleri farklı diye yabancı denmesini ayıplıyorum. Bu topraklarda doğan herkes eşittir. Kimse kimseye yabancı diyemez. Bu yasal olarakta suçtur. Anne tarafımdan Bozdoğan’lıyım. Şu anda evimi tuttum tekrar Yatağana yerleşiyorum. Ancak yaşadığım büyük bir rahatsızlık sonucu ilçemden ayrı kalmak durumunda kaldım. Yaşamımın bir kısmını steril bir odada geçirmek zorunda kaldım. Bunu çeken bilir ama çok şükür eski sağlığıma kavuştum. Sadece bu süreçte Yatağana gidip gelemedim. En son arkadaşlarımla vedalaşmaya geldiğimde enfeksiyon kaptım ve zor dönemler yaşadım. Sağlığımı geri kazandım ve Yatağana döndüm bu nedenle Yatağan’dan aday oluyorum.

Yatağan’da 3 dönemdir sizinde desteklediğiniz Başkan Işık yine aday ve sizin bu kez onun karşısına rakibi olarak çıkıyorsunuz?

Evet doğru, benim için hayatım boyunca ya siyah vardır, yada beyaz. Gri olmayacaksın gri’den korkarım. Gri renkteki kişilerden korkarım. Haşmet abinin daha önceki dönemlerinde delege olabilmek için yaptığı çalışmalarında da bulundum. Biz ilçe seçimlerinde paramız yoktu, motosikletle insan taşırdık, unları kimse inkar edemez, çünki bu arkadaşların hepsi sağ. Haşmet abiye o dönemlerde sempatim vardı, sonra bu ilerledi ve samimi olduk. Hep yanında destekçi oldum bu doğrudur. Ancak özellikle kendisinin ikinci dönemde atandığı seçimde “kesinlikle bu son dönemim, bir daha aday olmayacağım. Murat ne olur elinden geleni yap” dediğini unutmuyorum ve yüzleşmeye de hazırım. Bunu Haşmet abiyi rencide etmek için söylemiyorum. Arkasında koyu bir destekçisiydim, hiç çekinmeden sendikacı olmama rağmen açıkça tavır koyup girdiği seçimlerde her zaman destekledim.

Bu gün ne değişti.

Eğer heyecanın kalmadıysa bu işi yapmayacaksın. Ayakkabıcıda olsan, gazeteci de olsan, sendikacı da olsan, belediye başkanı da olsan içindeki heyecan bittiyse bu işi yapmayacaksın. Bende Haşmet Abinin içindeki o heyecanın bittiğin görüyorum. Bunu Yatağan’a baktığımda görebiliyorum. Her insanın içindeki heyecanı bitebilir. Buda ayıplanacak bir şey değil. Yatağanda değişen ve gelişen hiçbir şey yok. Yatağan’da istihdam alanı olarak bir tek santral, Kömür işletmesi ve mermer sektörü var. Bunları görüyorum ve bu nedenle istihdam yaratacak, projelerle hizmet etmeye geliyorum. İstihdamın arttığı yerlerde huzur vardır. Ben ayakkabımın altı delik olarak geldiğim Yatağanda bir tek işsiz gencimizi bırakmamak için adayım, hazırladığımız projeleri birkaç gün içerisinde kamuoyu ile paylaşacağım.

Maden-iş’ten 2 aday adayı var, bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Maden-iş Yatağan Şubesi onur duyduğum bir yerdir. Burada lider yetişiyor. Arkadaşlarımızın özgüveni yüksektir. Bizden emekli olan arkadaşlarımızın bir çoğu yaşadıkları yerde ise muhtardır, il genel meclisi üyesidir, belediye başkanıdır. Maden-iş bir liderlik okuludur. Diğer şubelerdeki üyelerle bizim Yatağan şubenin üyeleri arasında fark vardır. Hepsi gündeme hakim, bilgili bireylerdir. Yatağanın içerisinde bulunduğu durum benim içime sinmiyor.

Sizinle birlikte belediye meclisine aday olan isimler var mı?

Belediye meclis üyeliği müracaatı için bir tarih sınırlaması yok. bu nedenle meclis üyelerinin daha önlerinde zaman var, ayrıca şu ana kadar müracaat eden arkadaşlarımın içerisinde de rahatlıkla çalışacağım arkadaşlarım var. Ancak doğrudan benimle çalışacak arkadaşlara henüz müracaatta bulundurmadım. Çünkü önce lider yola çıkar, şu anda ne olacağı belli değil, arkadaşlarımı yarı yolda bırakmak istemem.

Aldığımız siyasi, sendikal ve aile terbiyesinden dolayı susuyorum bunu kimse korkaklık olarak algılamasın. Fakat bu maalesef anlaşılmıyor sanırım. Birileri elinden geleni arkasına koymamaya çalışıyor. CHP’nin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var, küçük bir ilçede yaşıyoruz. Tüm siyasilerle düzgün diyaloglar kurmamız lazım. Maalesef burada bazı arkadaşlar CHP’yi düşünmüyor, herkes bireysel olarak düşünüyor.

Aday gösterilmezseniz ne yapacaksınız?

Benim hiç kimsenin meclisine girme gibi bir derdim yok. Yatağan’a hizmet etme illede belediye başkanı olmanızı gerektirmiyor. Ama eğer aday gösterilirsem bu hizmetleri rahat bir şekilde yapma fırsatımız olur.

Başka bir aday lehinde çekilmeler olabilir mi?

Evet bu durumu bazı duyumlara bağlamaya gerek yok. tablo ortada, bazı aday adayı olan arkadaşlar belli. Bu röportajdan sonra belki bunu yapmaya bilirler ancak bazı arkadaşlarımız kendi söyleyemediklerini söylemek için aday adayı çıkartmışlardır. Örnekleyecek olursak, “ben Ahmet’in, Mehmetin lehine çekildim”  diyerek genel merkezde pozitif kanaat elde edebilmek için aday adayı olanlar vardır. Bu tablo gün gibi ortada. Bütün arkadaşlarımı bu duruma koymuyorum.

Parti yönetimi tarafsız buluyor musunuz?

Hayır bulmuyorum. Birilerini artık ortaya çıkıp açık yüreklilikle konuşması lazım. Herkes aman o üzülmesin, aman o kırılmasın, yarın aday olursam beni desteklemez gibi düşünce içerisinde. Ama ben olamam,  bu partiyi seviyorsak doğruları söylememiz ve doğru tedaviyi yapmamız lazım. Ancak Yatağan’da bunu yapamıyoruz. Ben tüm aday arkadaşlarımı bu kapsama katmıyorum. Siyaset ve politika yapmak kutsal bir iştir. Fakat ülkemizde durum böyle değil. New York’ta 3 saatlik elektrik kesintisi nedeniyle belediye başkanı istifa etmişti. Bunun örneğini Avrupa’da görüyoruz. Ama biz politikayı iyice çirkeflendirdik. Bu ülkenin bir hastalığı, Yatağanın değil. Ama Yatağan bu hastalığa yakalanmaması gerekiyordu. Çünki Yatağan ayrıcalığı olan bir yer ancak bu heyecanı göremiyorum.

Herkes farklı bir uğraşta, biri bulmuş bir milletvekili, biri bulmuş bir MYK üyesi. Ben şunla yakınım, ben buna yakınım. Tanıtım broşürlerinde genel başkanla çekilmiş boy boy fotoğraflar. Tanıtım broşüründe yapacağın icraatlar, projeler olur, halka onları anlatırsın. Herkes çekildiği fotoları raya yığmış puan almaya çalışıyor. Genel merkezdeki insanlarla çekildiğiniz fotoğrafları oralara koyarak o insanları da töhmet altında bırakıyorsunuz, ayıptır. Bunu söylemekten utanıyorum ama bende genel başkanımla ve yöneticileri ile olan fotoğraflarım var bendemi bunu yapayım. Bana göre ayıptır, kim üzerine alınırsa alınsın ben böyle düşünüyorum. Ben doğruları söylüyorum diye beni çizeceklerse de çizsinler. Bütün yatağan halkı gerçekleri bilsin, hayatım boyunca bir yerlere gelebilmet ve seçilebilmek için boyu eğemedim, bundan sonrada eğmem, benim ilkem budur” dedi.

Maden-iş Sendikası eski Genel Merkez Yöneticisi CHP Yatağan belediye Başkan Aday Adayı Murat Bekem ile yaptığımız röportajda vermiş olduğu çok çarpıcı açıklamaları önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşmaya devam ederken, tüm partilerin aday adayları ile de seçim sürecinde özel röportajları ve söyleşileri sizlerle paylaşacağız.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 20:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
madanlı
madanlı - 6 yıl Önce

helal olsun murat başkana

Tki
Tki - 6 yıl Önce

Birilerinin çıkıp bu doğruları söylemesi gerekiyordu ağzına sağlık başkan herkes bunları biliyor ama kimse cesaret edemiyordu kral çıplak

AYDIN 09
AYDIN 09 - 6 yıl Önce

her söylediğin gerçek ...... dürüst ve çalişkan birisi olduğunu biliyoruz ... seni sonuna dek destekliyoruz yatağan bu firsati iyi değerlendirecektir eminim....

Soner
Soner - 6 yıl Önce

Bunlari soylemeye kimse yanasmazken Murat Bekem acik yureklilikle soylemis yataganin boyle durust caliskan ve yurekli bir baskana ihtiyaci var

TKİ İşçisi
TKİ İşçisi - 6 yıl Önce

yuhhh sen uzaydamı yaşıyordun be adam yada uzaydamıydın? murat başkanın özelleştirme konusundaki hassasiyetini tüm yatağan halkı iyi bilir.ayıp ayıp belediye başkanlığını yağlı bir kuyruk olarak mı görüyorsun.yorumuna bakılırsa kim olduğun belli,çocuk okusa bu yorumunu kim olduğunu bilir.kargalar asıl senin bu haline güler.

ahiköylü
ahiköylü - 6 yıl Önce

sayın efe 48 biz işçiler hep murat başkanın yanıda yürüdük bide özelleştirmede yatağan işçisinin yanında yürümemişsin diyorsun . yıllar önce buraları sattırmama mücadelesi verenlerin en başındaydı bu adam.

madenci
madenci - 6 yıl Önce

murat bekem,e özelleştirmeye işçinin yanında yürümedin demeye kimsenin hakkı yoktur murat bekem olmasaydı bu kurumlar satılalı yıllar olmuştu murat bekem yağlı kuyruk peşinde koşacak biride değildir eğer atanırsa adam gibide başkanlık yapar.

emekçi
emekçi - 6 yıl Önce

bu kadarda haksızlık olmaz efe48 ya murat bekemi tanımıyorsun ya da işine gelmiyor.


SIRADAKİ HABER