MUSTAFA SARIGÜL’NDEN YATAĞAN DİRENİŞİNE DESTEK

Şişli eski belediye başkanı ve 30 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mustafa Sarıgül Yatağan’da enerji ve maden işçileri tarafından 269 gün önce Muğla’da bulunan Termik santraller ve bu santrallere kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirilecek olması nedeni ile kurulan direniş çadırını ziyaret etti. Mustafa Sarıgül’ün direniş çadırındaki işçilere gönderdiği 1 kamyon erzak ise sendika temsilcileri tarafından Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin ailelerine gönderilmek üzere teslim alındı.

MUSTAFA SARIGÜL’NDEN YATAĞAN DİRENİŞİNE DESTEK
 Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Örgütü’nün Muğla’ya gelen Şişli Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Muğla’da bulunan Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan Termik Santralleri ile bu santrallere kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirilme kapsamına alınması nedeni ile 269 gün önce Yatağan Termik Santrali önüne kurulan direniş çadırını ziyaret etti. Mustafa Sarıgül işçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Mustafa Sarıgül’ü direniş çadırında işçiler ve enerji ve maden işçilerinin örgütlü bulundukları TES İŞ ve Maden İş Sendikası temsilcileri karşıladılar. Enerji ve Maden işçileri tarafından 269 gün önce kurulan direniş çadırını ziyaret eden Mustafa Sarıgül’e CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk ve Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ile parti yöneticileri eşlik ettiler. Direniş çadırı önünde işçilere hitaben konuşma yapan Mustafa Sarıgül; “Burada binlerce ananın binlerce babanın ve binlerce evladın alınteri ve emeği var. Bu kapıdan çıkan insanlar helal para kazanıyor, haram para kazanmıyor. Bu kapıda alınteri var, bu kapıda onur, bu kapıda dürüstlük var, bu kapıda emeğin mücadelesi var. Sevgili kardeşlerim Soma’da yaşanan olayların Yatağan’da yaşanmaması için, başka bir yerde yaşanmaması için mutlaka ama mutlaka taşeron sistemine son verilmesi gerekiyor. Bugüne kadar özelleştirme adı altında şahıslar ceplerini doldurdular, halkımız mağdur oldu, çalışanlar mağdur oldular. Bizler bugün burada oy için ya da başka bir şey için var değiliz, inandığımız bir konu için buradayız. Yatağan’a yukarıdaki Allahımın huzurunda söz veriyorum, Yatağan mücadelesine, Yatağan direnişine sonuna kadar varım” dedi.

Mustafa Sarıgül konuşmasının işçilerin “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganı ile kesilmesi nedeni ile “Soma’nın hesabını sormazsanız, Yatağan’ın hesabını soramazsınız. Bugünkü ülkeyi yönetenler düşünmeliler ki kimsenin ahını almamak lazım, her şey para demek değildir. Çünkü Allah insanları denemek için ya para verir ya da makam verir. Makamınız çok yüksek olabilir, cebinizde de çok paranız olabilir ama adam olmazsanız ne işe yarar, önemli olan adam olmaktır” şeklinde konuştu.

İşçilere haklıyken haksız konuma düşmemeleri için sakin olmaları gerektiğini belirten Sarıgül; “Sakin olacağız, tahriklere kapılmayacağız, haklıyken kesinlikle haksız duruma düşmeyeceğiz. Ama arkadaşlarınızın şuanda Ankara’da başkentte Türk İş’te verdikleri mücadeleyi alkışlıyorum, onları kutluyorum. Benim korkaklarla işim olmaz, işim delikanlılarla, işim mertlerle, işim ‘Ya herro ya merro’ diyenlerle” dedi.

İktidarı ziyaret etmeye davet etti

İşçilere hitaben direniş çadırı önünde konuşma yapan Sarıgül işçilere özelleştirmeye karşı verdikleri direniş mücadelelerinde iktidar partisini de ziyaret etmeye davet etti. Sarıgül; “Sizlerden iktidar partisini de ziyaret etmenizi istiyorum. Giden onlarla da konuşun. Buradaki mücadelenizi siyasi bir mücadele konumuna getirmeyin, çünkü buradaki mücadele çoluğunuz çocuğunuzun rızkı mücadelesi olarak yapın. Burada hanginiz hangi siyasi partiye mensup olursanız olun, burada o duygularınızı o düşüncelerinizi lütfen erteleyin. Buradaki mücadeleyi hepinizin mücadelesi olarak görün. Burada aksi taktirde düşünülen özelleştirme olduğu zaman tamamınızı gönderecekler” dedi.

Mustafa Sarıgül’ün konuşması sık sık işçilerin attıkları; “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Kitler Vatandır Satılamaz”, “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Zafer direnen emekçinin olacak” slogonları ile kesildi.

Mustafa Sarıgül’ün Yatağan’daki direniş çadırı için gönderdiği 1 kamyon erzak ise sendika temsilcileri tarafından Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden madenci ailelerine gönderilmek üzere teslim alındı.

Mustafa Sarıgül ve beraberindeki heyet daha sonra Milas ilçesinde gerçekleştirilecek olan ziyaretlere katılmak üzere ilçeden ayrıldı.

(MK-)

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2014, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68