banner80

Mutso Başkanı Ercan: 3 Harfli Marketler Mantar Gibi Çoğalıyor, Rahatsızız

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetimi, basın mensupları ile bir araya gelerek yılsonu çalışmalarını değerlendirdi. Toplantı da konuşma yapan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, “3 harfli marketler mantar gibi çoğalıyor. Zincir mağazalardan rahatsızız. Muğla halkının, yerel esnaflardan alışveriş yapmalarını ve destek vermelerini diliyorum” dedi. Ercan Muğla’ya özgü ürünlerin coğrafi işaret alma çalışmalarının devam ettiğini de belirtti.

Mutso Başkanı Ercan: 3 Harfli Marketler Mantar Gibi Çoğalıyor, Rahatsızız

MUTSO Yönetimi, odaya ait Çok Amaçlı Konferans Salonu’nda düzenlendiği toplantı da, Muğla’nın merkez Menteşe İlçesi’nde görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları ile bir araya gelerek yılsonu çalışmalarını değerlendirdi.

“ODAMIZ GENÇ VE DİNAMİK KADROSU İLE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR”

Toplantı da sunum yapan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, şöyle konuştu:

“Odamız Menteşe, Yatağan, Kavaklıdere, Ula, Ortaca, Köyceğiz, Dalaman ve Datça’da 8 bini aşkın üyeye hizmet vermektedir. Odamızın, üyeye yakın ve hızlı hizmet sunmak amacıyla Yatağan, Ortaca ve Datça’da temsilcilikleri bulunmaktadır. Genç ve dinamik kadrosuyla önemli çalışmalara hayat veren Odamız, üyelerine 38 personel ile hizmet vermeyi sürdürmektedir.

“COĞRAFİ İŞARET ALMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”

“İlin gelişmesinin markalaşma ve tanıtım yolundan geçtiği bilinciyle çalışmalarına bu yönde ağırlık veren Odamız, Muğla’ya özgü ürünlerin marka değeri kazanması amacıyla 5 ürüne coğrafi işaret aldı. Odamız tarafından; Muğla Saraylısı, Muğla Köftesi, Muğla Göce Tarhanası, Muğla Beyaz Mermeri, Kavaklıdere Cevizi coğrafi işaret aldık. Bu ürünlerin ticareti konusunda çaba göstermemiz gerekiyor. Ula Sarımsağı, Dalyan Narı, Gökova Susamı, Muğla Kebabı, Muğla Simidi, Datça Nurlu Bademi, Elcik Soğanı ve Dalaman İnciri için coğrafi işaret çalışmalarımız devam ediyor. Bu ürünlerin ayırt edici özellikleri ile coğrafi işaret alabilecekleri öngörülmektedir. Coğrafi İşaret başvuruları ciddi ücretler karşılığında aracı firmalar ile gerçekleştirilmekteydi. Artık tüm bu süreçler Odamız tarafından yürütülmekte.

“ALGARİ.COM İLE ÜRÜNLERİ ONLİNE SATIN ALMA İMKANI SUNUYORUZ”

MUTSO olarak, Muğla-İzmir karayolunda Yatağan-Bodrum yol ayrımında MUTSO Zeytinpark’ı hayata geçirdik. Zeytinpark’ta Muğla’nın 13 ilçesine ait yöresel ve coğrafi işaretli ürünlerin tanıtımları yapılmakta; ürünlerimiz üretici ile aynı fiyatlarda satılmaktadır. MUTSO olarak hayata geçirdiğimiz algari.com ile, Zeytinpark’ta yer alan tüm ürünleri Odamız güvencesiyle online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.

“COSME PROJESİ İLE ÜYELERİN AVANTAJLARINI AKTARIYORUZ”

COSME Projesi kapsamında, ihracat yapan ve yapma potansiyeli olan üyelerimiz ile tek tek görüşerek, uluslararası arenada ortağı olduğumuz Avrupa İşletmeler Ağı’nı anlatıyor, üyelerimize bu sisteme dahil olduklarında yaşayacakları avantajları aktarıyoruz.

“KARİA YOLU İÇİN KOLLARIMIZI SIVAYACAĞIZ”

2012 yılında hayata geçirdiğimiz, 840 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotası olma özelliğini taşıyan Karia Yolu’nun bazı parkurları, ne yazık ki bu yaz yaşadığımız orman yangınları felaketinde zarar gördü. Şuanda o yerlerin hasar tespit çalışmasını yürütüyoruz. Hasar tespiti yapılır yapılmaz, gerekli onarım ve düzenlemeler için yeniden kollarımızı sıvayacağız.

“APİTERAPİK ÜRÜNLER MUĞLA EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK”

MUTSO olarak, çam balı üretiminde yenilikçi üretim metotlarıyla katma değeri ve ihracat potansiyeli yüksek apiterapi ürünlerinin üretiminin yaygınlaştırılmasını hedefledik. Arı sütü, polen, arı zehri, propolis gibi apiterapik ürünlerin üretilmesinin Muğla ekonomisine ve kalkınmasına ivme kazandıracağını düşündük. Bu noktada bir fizibilite raporu hazırlattık. Rapor sonucunda Apiterapik Ürünler İşleme Merkezi kurulması yönünde paydaşlar belirlendi ve çalışmalara başlandı.”

“ORMANLA MAHKEMELİK OLDUK”

Yörtük Köyü Dırlavan’da kurulacak olan projeyi anlatan Ercan şunları söyledi; “İkizce Mahallesinde kurulacak olan proje ile yörük kültürüne ait ögelerin turizme kazandırılmasını istiyoruz. Akçaova’daki yere Yörük Köyü yapalım dedik. Ormanla bu konuda mahkemelik olduk. Yer sorununu çözemediğimiz için projeyi başka bir yere aldık. Şimdi Dırlavan’da yaşayan bir köy yapacağız. Bize bu bölgede bir arazi tahsis edildi. Önümüzdeki günlerde kazma vurulacak.”

“ALTERNATİF TURİZMİ DESTEKLİYORUZ”

Başkan Ercan konuşması şu şekilde sürdürdü:

“MUTSO olarak Muğla’da turizmi 12 aya yayma gayreti ile yapılan alternatif turizm çalışmalarını desteklemeye devam ediyoruz. Pandemi nedeniyle 2 yıldır ara vermek zorunda kalsak da Datça’da, Dalyan’da, Menteşe’de gerçekleştirilen yüzme ve koşu maratonları ile festival ve şenliklere yeniden başlıyoruz.

“KALİFİYE ELEMAN SORUNU GİDERİLİYOR”

TOBB proje okulu Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, çalışmalarını Odamız himayesinde sürdürüyor. Sektörlerin yaşadığı kalifiye eleman sorununun giderilmesi, meslek erbaplarının ve girişimcilerin yetişmesi amacıyla yürütülen projede Odamız, okulun tanıtım çalışmalarına ve donanımsal ihtiyaçlarına destek sağlıyor.”

“3 HARFLİ MARKETLER MANTAR GİBİ ÇOĞALIYOR”

Zincir marketlerin yerel esnafları zor duruma soktuğuna değinen Ercan, “3 harfli marketler mantar gibi çoğalıyor. Zincir mağazalardan rahatsızız. Zincir marketlerde bizim üyelerimiz ama Muğla halkının, yerel esnaf ve işletmelerden alışveriş yapmalarını ve destek vermelerini diliyorum. Çünkü ulusal marketler her gün mesai bitiminde buradan kazandıkları paraların tamamı il dışına hatta yurtdışına gitmekte. Bütün vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermesini diliyorum. Yani zaten çok zor durumda esnaflarımız, onların desteklenmesini istiyorum. Zincir marketlerde temel ihtiyaç malzemelerinin dışındaki malzemelerin satılmaması için Ticaret Bakanlığı ile görüştük. Ama onların daha fırsatçı ve lobilerinin güçlü olduğunu gördük” diye konuştu.

“TOBB ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİNDE YER ALMALI”

Önümüzdeki günlerde belirlenecek olan asgari ücret artışına da değinen Ercan, ” Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin asgari ücret görüşmelerinde olmasını istiyoruz. İşverenlerinde işçi çıkarmaması için sürdürülebilir bir rakam olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68