MUTSO’DA CUMHURİYET ANITI KRİZ YARATTI

MUTSO önceki dönem başkanı Mustafa Ercan’ın Cumhuriyetin 100’üncü Yılı nedeniyle Zeytinpark’a yerleştirdiği “Cumhuriyet Anıtı” krize neden oldu. Mevcut Başkan Bülent Karakuş anıtı, Cumhuriyeti temsil etmediği gerekçesiyle kaldırttı. 

MUTSO’DA CUMHURİYET ANITI KRİZ YARATTI

Stratonikeia Antik Kenti’nde 2020 yılında Cumhuriyet'in onuncu yılında, o zamanın köy meydanına dikilmiş olan ‘Cumhuriyet Anıtı’ bulundu. 2 yıl önce konuya ilişkin Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, “Stratonikeia'daki çalışmalar esnasında, daha önce köy meydanına dikilmiş olan Onuncu Yıl Anıtı'nı bulduk. Cumhuriyet'in onuncu yılı kutlamalarında buna benzer anıtlardan tüm merkezi yerleşimlerin meydanlarına dikilmiş ve 29 Ekim 1933 tarihinde açılışı yapılmıştı” açıklamasını yapmıştı. 
Önceki dönem MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan da Türkiye geneli bir projeye çevrilebileceği düşüncesiyle yeni anıt yapma fikrini çevresi ile paylaştığını söyledi. 2 yıl önce Yatağan’da bir mermer firması tarafından hazırlanan yeni anıt, geçtiğimiz Pazar günü Zeytinpark’ta yerini aldı.
MUTSO’nun yeni yönetim kurulu başkanı Bülent Karakuş ise anıtın Cumhuriyeti temsil etmediği gerekçesiyle geçtiğimiz Pazartesi (dün) günü anıtı Zeytinpark’tan kaldırttı. 
Konuya İlişkin açıklamalarda bulunan Ercan, şunları söyledi:
“2018 mayıs ayında MUTSO yönetim kurulu başkanlığı görevine başladı. Pandemi döneminde Yatağan ilçemizi köy köy gezdim çok anlamlı hikayelere şahit oldum Bunlardan biride Stratonikeia’da ki Atatürk’ün Cumhuriyetin 10. Yılında kent meydanlarına dikilmesi talimatını verdiği “Cumhuriyetin 10. yıl anıtı”ydı. Anıtın üzerinde 89 yıl önce yazılan ‘Cumhuriyet Meydanı 29 . 10. 1933’ yazmaktaydı. Bende bunu Türkiye geneli bir projeye çevrilebileceği düşüncemle etrafımla paylaştım.  Bu anıt üzerine Cumhuriyetin 100. yılında ülkemizin başarıları ve hatırlanması gereken konular figüre edilebilirdi. Aslında bu yeni anıt taşı yaklaşık 2 yıl önce Yatağan’da Türkiye ve Cumhuriyet sevdalısı bir mermer firması atölyesinde hazırladı ve bu firma bu değerli anıt için herhangi bir bedel ücret almayacağını ifade etti. Bir başka güzellikte bu abideyi vinç ile Yatağan’daki MUTSO Zeytinpark’a yerleştirmiştik, Yatağanlı Vinç firması da aynı duygu ve düşünceler ile Cumhuriyet anıtı için bir bedel almayacağını ifade ederek, ‘Bu bedeli atalarımız kurtuluş savaşında kanlarıyla ödediler’ ifadesinde bulundu. Her iki firma yetkililerine bu hassasiyetlerinden ve Cumhuriyete bağlılıklarından dolayı kutluyorum, teşekkür ediyorum”
Anıtın kaldırılmasına yönelik MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ise şunları söyledi:

“Bugün basında yer alan haberlere ilişkin ifade etmek isterim ki, bahsi geçen taş, Cumhuriyetin 10. yılında Eskihisar Meydanına konulmuş bir taştır. Buna benzer birkaç ilde farklı biçimlerdeki figürler o bölgelerin meydanlarına konulmuş. Bu konuda Atatürk’ün herhangi bir talimatı söz konusu değil. Eskihisar Meydanına o dönemin şartları ve teknolojisinde iyi niyetle yapılmış olan bu heykel, önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan tarafından tamamen şahsi ve keyfi olarak yeniden yaptırılmıştır. Bununla ilgili herhangi bir Yönetim Kurulu kararı, tutanağı ya da konuya ilişkin bir bilgi paylaşımı söz konusu değildir. Kendisince Cumhuriyetin 100. yıl anısına çoğaltma gereği duymuş ve bunu yine kendince uygun gördüğü alanlara fikir almadan ya da bilgi paylaşımında bulunmadan yerleştirmeye çalışmıştır. Bu taş, herhangi bir şekilde Cumhuriyetin 100. Yılında anıt olabilecek bir yapıt değildir. Biz Cumhuriyetimizin 100. yılını bu taşla ifade edecek olursak, Cumhuriyeti çok basite indirgemiş oluruz. MUTSO Yönetimi olarak tüm çalışmalarımızı, Cumhuriyete sadık, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olarak sürdürmeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatmak isterim. Mustafa Ercan’ın amacı gerçekten Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına güzel bir eser bırakmak olsaydı, MUTSO olarak bugüne kadar yaptığımız gibi bunun içinde gereken tüm çalışmayı gerçekleştirir, hem ilimize hem Cumhuriyetin değerine yakışır bir sanat eseri yapılması konusunda her türlü sorumluluğu onurla üstlenirdik. Mustafa Ercan burada yaptığı yanlışı farklı yönlere çekmeye çalışıp art niyetli davranmaktadır. Ayrıca 2 ay kadar önce hazır olduğu söylenen bu taşın seçimden sonraki hafta sonu, apar topar, kimsenin bilgisi olmadan yerleştirilmeye çalışılması ve resmi olarak görevimizin ilk gününde oluşturulmaya çalışan bu algının son derece art niyetli olduğunu düşünüyoruz. Gerçeği yansıtmayan beyanlar ile yıpratılmaya çalışmak yerine, ilimize ve Odamıza yakışır başarılı çalışmalar ile anılmak dileğiyle… Üyelerimizin ve kamuoyunun bilgisine önemle duyurulur.””

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68