Nakil Bekleyen İşçiler 4-C İddialarıyla Sarsıldı

Özelleştirilmesi gündeme geldiğinde Yatağan Termik Santrali ve GELİ’de çalışan işçilerin de eylemlerine destek verdiği Kütahya Seyitömer Termik Santrali işçileri 4-C iddialarıyla sarsıldı. Özelleştirmenin gerçekleşmesinin ardından 2 aydır nakil bekleyen işçiler istediklerini alamayınca AK Parti Kütahya İl Binası’na yürüyerek hükümeti protesto etti.

Nakil Bekleyen İşçiler 4-C İddialarıyla Sarsıldı
  

Kütahya Seyitömer Termik Santrali’nin özelleştirilmesiyle durumları muallakta kalan işçiler Salı günü eylemdeydi.  Santral özelleştirilmesinin ardından başka kurumlara nakil edilmek için 2 aydır mücadele eden işçiler istediklerine ulaşamayınca AK Parti Kütahya İl Binasına yürüyerek eylem yaptı.

Yapılan basın açıklamasının ardından AK Parti İl Binası’na girmek isteyen işçiler polis engeliyle karşılaşırken, açıklamalarda; “Seyitömer Termik Santrali’nin özelleştirilmesinin ardından diğer kurumlara naklimiz iki aydır yapılmadı. 4-C iddiaları ortada dolaşıyor. Nakillerimizin devir işlemi gerçekleşmeden yapılmasını istiyoruz” denildi.

Maden-İş Sendikası Kütahya ve Havalisi Şube Başkanı Ahmet Ateş ise yaptığı konuşmada; "11 Mayıs 2013 Cumartesi günü AK Parti İl Başkanlığı'nda Kütahya Milletvekili ve AK Parti yetkililerinin bilgilendirme toplantısındaki 4857’ye tabi çalışanların kamu kurumlarına nakil işlemlerinin 'hukuki değil ve zor bir iş' demesi 4-C ile kıdem tazminatındaki açıklamaları işletmemiz çalışanlarını tedirgin etmiş ve işçi kardeşlerimizin morallerini bozmuştur. Bizler; Ak Parti İl Başkanımızdan, İlçe Başkanımızdan ve Tüm Milletvekillerimizden öncelikle tüm çalışanların devirden önce mutlaka nakil olmaları yönünde çalışmalarını ve gayret göstermelerini istiyoruz. Bizler; 4-C’ye geçişlerde ve bugüne kadar hak ettiğimiz kazanımların korunması, kıdem tazminatlarımızın verilmesi yönünde çalışma yapılmasını istiyoruz. Ancak görünen o ki; bu isteklerimizin gerçekleşmesi için bir milletvekilimizin ve Kütahya AK Parti İl Teşkilatları'nın tek başına mücadele etmesi yeterli olmayabilir. Bu bağlamda ilimizi temsil eden tüm milletvekilleri ve diğer siyasi partiler hatta bölgemizdeki diğer siyasilerinde desteği gerekmektedir.

Bu güne kadar siyasiler tarafından çalışanlarımıza verilen sözlerin arkasında durulmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere Seyitömer Termik Santrali özelleştirmesi gündeme geldiğinde Yatağan’da görev yapan işçiler de Seyitömer eylemine yaklaşık 1500 kişiyle katılmışlar ancak, girişimler sonuç vermediği gibi santralin satışı kısa süre içinde gerçekleşmişti.

Özelleştirme Dairesi Başkanlığı’nın Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy Termik santralleri için özelleştirme girişimlerine başladığı iddiaları Yatağanlı işçiler arasında huzursuzluğa neden olurken, Seyitömer Termik Santrali’nde görev yapan işçilerin akıbetinin nasıl olacağı ise merak konusu. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2013, 17:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Yavuz
Mehmet Yavuz - 6 yıl Önce

geçmiş olsun kütahya seyitömerin ırzına geçti akp şimdi imam nikahı mı kıysın, hükümet nikahımı onun peşindesiniz. bu saatten sonra nikahlasın diye dua edin , geçmiş plsun

Ali Aycan
Ali Aycan - 6 yıl Önce

adamlar akp'den ümidi kesmediler hala, kütahya'da da başbakanım kütahya'ya ahde vefa zamanı gelmedi mi diye pankart açmışlardı, hala işte milletvekillerimiz il başkanımız yaparsa. çok beklersiniz daha akıllanmadınız

Durmuş turgut
Durmuş turgut - 6 yıl Önce

akp değirmeni çalışmaya başladığı zaman, bu yandaş işçi bu değil demez hepsini öğütür geçer, adamlar vatanı satyo, santralleri mi satmayacak

SIRADAKİ HABER