“Nedir bu gözü dönmüşlük”

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinde geçtiğimiz aylarda iş başı yapan Tes-iş Sendikasına üye 225 işçi için düzenlenen eğitim seminerinde konuşan Tes-iş Şube Başkanı Fatih Erçelik, son günlerde sendika ve işçiler üzerinde baskı kurulmaya çalışıldığını ve “işyerleri bizimdir” demelerine karşı birilerinin, “hayır bu işyeri benimdir” diyerek öfke, kin ve gözü dönmüşlük yaptığını ileri sürerek, “santraller babanızın malı değil, sattırmayacağız, inadına direneceğiz” diyerek tepki gösterdi.

“Nedir bu gözü dönmüşlük”
 Dün YEAŞ Sinema Salonunda düzenlenen eğitim seminerine Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Türk-iş Genel Eğitim Sekreteri Feridun Yükselir, Yatağan Termik Santrali İşletme Müdür Yardımcısı Hakan Oktay, Ramazan Girgin, Maden iş Sendikası Şube Yönetici ve temsilcileri, Kamu Sen Temsilcisi Sedat Gölgedar davetli olarak katılırken, Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Abdurrahman Ayhan, Doç.Dr. Özlem Şahin Güngör ve Yrd. Doç. Dr. Fatih Güngör seminere konuşmacı olarak katıldılar. 
Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinde geçtiğimiz aylarda iş başı yapan yaklaşık 225 enerji işçisine “Yatağan Mücadelesi ve Özelleştirme”, “Niçin Sendika”, “Çalışma hayatının temel kavramları ve sendikal ilişkiler” konularında eğitimler verildi.
Eğitim semineri öncesi konuşan Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, “ülkemizde en fazla vergi veren ve hizmet üreten sektörlerin başında enerji sektörü geliyor. Bu çerçevede enerji işçileri olarak sizleri de tebrik ediyor ve kutluyorum. Bu yapılan çalışmaların Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy içinde ışık olmasını, aydınlık olmasını diliyorum. Sendikanızın yapmış olduğu hukuka ve yasalara uygun çalışmalarını yakınden takip ediyoruz. Tes-iş Sendikası 500 yıllık tarihi ile elbette işçinin hakkını savunacak, elbette çalışmalarını bu doğrultuda sürdürecektir. Bu iş kolunda çalışa hayatına yeni atılan sizlere başarılar ve kazasız belasız bir iş yaşamı diliyorum” dedi.
Tes-iş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik ise yaptığı konuşmasında “son günlerde hiç yaşamadığımız, hiç akla gelmeyen işlerle uğraşır hale geldik. Hukukun suç saymadığı eylemlerden dolayı neredeyse dar ağacında sallandırılmak isteniyoruz. Bu art niyetten başka bir şey değildir, bu yaklaşımı kınıyoruz. Bu yaklaşımı hak edecek hiçbir şey yapmadık. Nedir bu öfke, nedir bu kin. Nedir bu gözü dönmüşlük. Bu işyerleri bizimdir dedikçe, birileri, “hayır bu işyeri benim” demek istiyor. Babanızın malı değil burası. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var burada. Bu santraller bizimdir. Biz üretiyoruz, biz çalışıyoruz. Sattırmayacağız, inadına direneceğiz. Enerji işçileri ile Maden işçilerinin birlikteliği karşısında, emeğin ve alınterinin karşısında, hiçbir güç dayanamaz” diye konuştu. 
Konuşmaların ardından Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri tarafından işçilere yönelik eğitim semineri verildi. Seminere katılan işçiler eğitim programı sonrasında sertifikalarını aldılar.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2013, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER