Nitratlı gübre reçete ile satılacak

Terör örgütlerinin rahatça buldukları ve patlayıcı olarak kullandıkları için 2016 yılı Haziran ayında yasaklanan nitratlı gübrelerle ilgili yeni düzenleme yapıldı.

Nitratlı gübre reçete ile satılacak
 Patlayıcı yapımında kullandığı için Haziran 2016’da tarımsal amaçlı olarak satışı, dağıtımı ve kullanımı yasaklanan nitratlı gübreler için kısmi serbesti getirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Amonyum Nitrat (%33AN) gübresinin tarımsal amaçlı kullanımını tamamen yasaklarken, Kalsiyum Amonyum Nitrat (%26CAN ve %21CAN) gübrelerinin çiftçilere satışına ise kontrollü olarak izin verildi.

Tarımsal üretimde kullanılan nitrat azotu içerikli, yüzde 26 kalsiyum amonyum nitrat, yüzde 33 amonyum nitrat, potasyum nitrat ve sodyum nitrat kimyevi gübrelerin satışı ve şevki 08 Haziran 2016 tarihinden itibaren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının talimatı ile yedd-i emine alınarak satışı durdurulmuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 20 Ocak 2017 tarihi itibari ile potasyum nitrat ve sodyum nitratlı gübrelerinin ise satışı serbest bırakıldı.

Yüzde 21 ve yüzde 26 kalsiyum amonyum nitrat gübrelerinin satışı ise, e-reçete ile yapılacak. Bu gübrelerin kullanımı için, arazi sahibi çiftçi Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS) ve Tarımsal Üretim Kayıt Sistemine(TUKAS) kayıtlı olduğu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvuru yaparak, sistemde kayıtlı olduğu arazilerine göre, reçete yazma yetkisi verilmiş görevlilerden e-reçetesini alacak, aldığı reçete ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden "Gübre Dağıtıcılık Belgesi" sahibi gübre bayisine reçete ile başvurarak imza karşılığında, çiftçi yol kontrol belgesi ve fatura/irsaliye belgesi kestirerek, gübresini deposuna taşıma yapabilecek.

Daha sonra arazisinin bağlı bulunduğu İlçe Tarım Müdürlüğüne, gübreyi birlikten veya Tarım Kredi Kooperatifinden almış ise buralara, ziraat odalarına elindeki reçete ile başvuru yaparak arazisinde kullanmak için randevu alacak ve bu işyerlerinden, görevlendirilen görevliler gözetiminde gübreyi kullanabilecekler.

Yüzde 33 amonyum nitrat gübrelerin ise tarımda kullanılması yasaklama devam ediyor.

Nitratlı gübrelerin, satışı ve kullanımı sırasında izinsiz işlem yapanlara, satın alınan gübrelerin yetkili kurumundan izinsiz olarak kullananlara yasal yaptırım uygulanacak.

Vatandaşların mağdur olmaması için, öncelikle il ve ilçe ilçe tarım müdürlüklerine başvurarak bilgi edinmesini ve işlemleri buna göre uygulamaları gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95