Normalleşme için vaka sayısının azalması gerekiyor!

Normalleşme için vaka sayısının azalması gerekiyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mart ayında normalleşmenin adımlarının atılacağını duyurmasıyla, Muğla’daki denetimler de sıklaştırıldı. Yüksek riskli iller arasında yer alan Muğla’da vaka sayısının düşmesiyle, normalleşme süreci başlayacak ve kontrollü bir şekilde işletmeler açılacak.

Mart ayında vaka sayısına göre normalleşme sürecinin il bazında başlanacağının duyurulmasının üzerine, Muğla’da denetimler sıklaştırıldı.

Yatağan ilçesinde de, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Resul Murat Kılıçarslan ve İlçe Emniyet Müdür Vekili Emre Arslan’ın katılımıyla denetimler yapılıyor.

Denetimler sırasında esnaflar ve vatandaşlar, sosyal mesafe, maske ve hijyen konularında uyarılıyor. Uyarıların arasında ise, normalleşme sürecinin başlayarak işletmelerin kontrollü bir şekilde açılabilmesi için vaka sayısının düşmesinin önemi üzerinde duruluyor.

Öte yandan, konuyla ilgili Muğla Valiliği tarafından bir açıklama yayınlandı.

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir.

İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabine'de yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti.

Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat'tan bu yana uygulanan birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak'tan beri uygulanan 8 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir.

1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68