O proje hayat buluyor

Geçtiğimiz günlerde gazetemiz yazarlarından Sakin Koşar’ın Kazıl ailesi ile yaptığı sohbet sırasında gündeme gelen ve köşesine taşıyarak duyurduğu Yatağan’a eğitim, öğretim için gelen gençlerin farklı unsurların kontrolü altına girmesine izin verilmemesi için harekete geçilmesi yönündeki görüşleri yine Kazıl ailesinin girişimi ile hayat buldu.

O proje hayat buluyor
 Yeliz-Murat Kazıl çifti Kütahya’dan Yatağan Meslek Yüksek Okulu’na eğitim için gelen bir genç kıza evlerinin kapısını açarak, genç kızın geleceğin yönelik önemli bir adım atmış oldular. Kütahya Simav’da iki çocuklu bir ailenin küçük kızı olan Selin Ceylan Yatağan Meslek Yüksek Okulu İnşaat Teknikerliği Bölümünü kazanarak Yatağan’a geldi. Selin İlçeye geldiğinde kendisine Kütahya’daki öğretmenlerinin verdiği bir yurdu aradı ve yardım istedi. Yaşadıklarını dile getiren Selin, “Yatağan’a geldiğimde bana öğretmenlerimin verdiği bir ablanın telefonunu aradım. Pansiyondaki ablayla görüştüm ve oraya gittiğimde beklediğimin çok dışında farklı bir ortamla karşılaştığım için kabul etmedim ve ardından bir otele yerleşerek belediyeye müracaat ettim. Yatağan Belediyesi Halkla İlişkiler Bürosundan ev bulmam konsunda yardımcı olmalarını istedim ve bu sayede Kazıl ailesi ile tanıştım. Kendileri ile tanıştıktan sonra beni evlerine davet ettiler, bende aydın ve Atatürkçü bir aile olmaları nedeniyle bu teklifi kabul ettim, kendilerine teşekkür ediyorum” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Uzun yıllardan bu yana ilçede Mali Müşavirlik yapan Murat Kazıl, “Selin artık bizim evimizin bir ferdi. Tıpkı kendi çocuklarımız gibi bizimle birlikte yaşayacak. Kendisinden derslerinde başarılı olmasının ve ülkeye faydalı Atatürkçü .ir kişi olmasının dışında hiçbir talebimiz yok” derken evin hanımı Yeliz Kazıl ise, “gençlerimiz okumak için yaşadıkları yerleşim yerlerinden çok uzaklara yalnız başlarına gidiyorlar. Gittikleri yerlerde genellikle dini istismar eden guruplarca karşılanıp bu tür evlerde belli bir gurubun üyesi olarak adeta militan olarak yetiştiriliyorlar. Bu duruma bir son vermek için hepimizin yapacağı küçükte olsa bir şeyler vardır. Hep oturup konuşup eleştiriyoruz ancak hiçbir şey yapmıyoruz. Bireyse olarak olmasa bile birkaç kişi bir araya gelerek en azından bir öğrencimize sahip çıkılabilir. Gençlerimiz farklı cemaatlerin ellerine düşmesin” diyerek herkesi göreve davet etti.

Öte yandan Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Ertaf Cicili’ninde bir öğrencinin barınma ve ulaşım giderlerini karşılamak için girişimde bulunduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2013, 20:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
suat erarslan
suat erarslan - 7 yıl Önce

komşumuzla gurur diyuyorruz cok güzel bir yaklaşim.kendilerine teşekkür ederiz.

asu
asu - 7 yıl Önce

atatürkçülüğüde dinide bir sizler bilirsiniz zaten. neymiş kötü istismarmış. yaptığınız bir iyilik varsa madem ortada polemik yaratmayında herkes bunu takdir etsin.

mehmet can
mehmet can - 7 yıl Önce

Kor göze parmak yaptigini ifsa etmek nekadar ataturkculuk

şeyda sarıarslan
şeyda sarıarslan - 7 yıl Önce

öncelikle bu aileyi tebrik ederım herkes sizin gibi çagdaş olsa ve kapılarını ögrencılere açsa buarda selin çok şanslısın ;)

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68